اطلاعات قرآنی

این وبلاگ سعی دارد اطلاعات مفید قرآنی را برای تمام گروه های سنی در اختیار مخاطب قرار دهد

اطلاعات قرآنی
ساعت ٥:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٤/٢٥  

قرآن در اينترنت – نسخه 1

لوح فشرده پايگاههاي قرآني نسخه 1 شامل مطالب و موضوعات مختلف قرآني، كتابها و تفاسير مختلف و تلاوت قرآن كريم است. اين برنامه با هدف ارائه مطالب قرآني اينترنت و شناساندن فعاليتهاي مسلمانان در شبكه جهاني به كاربران و علاقمندان به علوم قرآني تهيه شده است. مطالب اين برنامه از 35 پايگاه و صفحه قرآني گزينش شده است.

محتواي برنامه:

متن قرآن: در اين گزينه چهار دوره كامل متن قرآن مجيد با رسم الخط و شكلهاي متفاوت عرضه شده است كه كاربر با انتخاب هر يك از نمونهها به فهرست سورههاي قرآن منتقل ميشود؛

ترجمه قرآن كريم: در اين قسمت 18 ترجمه به ده زبان ارائه شده است. از اين تعداد دو ترجمه به زبان فارسي اثر آيت الله مكارم شيرازي و استاد مهدي فولادوند، هشت ترجمه انگليسي و ترجمههاي ديگر به زبانهاي ايتاليايي، هلندي، فرانسوي، اسپانيايي، آلماني، آلبانيايي، چيني و بوسنيايي ميباشد.

تلاوت: يك دوره تلاوت ترتيل قرآن كريم برگزيده از 20 قاري مشهور جهان در اين قسمت ميباشد. كاربر ميتواند با انتخاب قاري و سپس سوره مورد نظر تلاوت انتخابي خود را استماع كند.

كتاب: متن كامل 12 جلد كتاب در زمينه تفسير و علوم قرآن در اين قسمت ارائه شده است.

مقالات: متن كامل دهها عنوان مقاله به زبانهاي فارسي، عربي و انگليسي در اين گزينه نمايش داده ميشود. برخي از عناوين مقالات عبارتند از: اعجاز قرآن، محكم و متشابه، ناسخ و منسوخ، جاودانگي قرآن، خدا در قرآن، اعتقادات در قرآن، اخلاق در قرآن، امامت در قرآن، قرآن و عترت، القرآن و العلم و برخي از مقالات انگليسي:

Recitation of The Holy Qur'aan (TILAWATUL QUR'AN)
Beware of how you read the Book of your Lord
After the Recitation of the complete Qur'an
What is the Koran? A view from within
What They Say About The Holy Qur'an
The History and authenticity of The Holy Qur'an
The Holy Qur'an al-Karim
The Amazing Qur'an
The way to The Holy Qur'an
Let us Know the Qur'an Better
Etiquettes of Reading and Handling The Qur'an al-Kareem
Memorizing The Holy Qur'an
Thematic Approach to Qur'anic Exegesis
An Introduction to the al-Mizan
The Demand of the Qur'an for a Direct Confrontation
The Way to the Qur'an
How to Teach the Quran To Children
The Holy Qur'an and Modern Science
The Holy Qur'an and Scientific Knowledge
scientific information
essay on the Qur'an, knowledge, and science
brief history of the compilation of the Qur'an
Preface to the Translation of the Qur-ãn
What is the Quran ?
Al Quran: The Miracle of Miracles
The Amazing Qur'an
Interpreting the Quran
Introduction to The Holy Quran
The History of the Quran

دانستنيهاي قرآني: در اين برنامه مجموعهاي از اطلاعات عمومي قرآن نظير دعاها و احاديث قرآني، دايرة المعارف قرآن، فرهنگ اصطلاحات قرآن، فضيلت قرائت سورهها، شگفتيهاي قرآن و مطالبي پيرامون آموزش و راهنماي حفظ قرآن به زبانهاي فارسي، عربي و انگليسي ارائه شده است.

پايگاههاي قرآني: براي حفظ شكل و ساختار مطالب دريافتي از اينترنت برخي از پايگاههاي اصلي با ساختار اينترنتي خود به صورت كامل در اين گزينه قرار گرفتهاند كه كاربر ميتواند اين صفحات را همانند تركيب و شكل اينترنتي آن ملاحظه كند.

برنامه هاي جانبي:

- لغتنامه انگليسي - فارسي و بالعكس Noor Dictionary
- نرم افزار پست الكترونيك Noor Mail
- نرم افزار Media Player
- نرم افزار Real Player 5.0

قرآن در اينترنت - نسخه 2

شبكه جهاني نور در راستاي وظيفه پژوهشي و اطلاعرساني خود و ارائه مطالب اسلامي اينترنت در قالب لوحهاي فشرده، اقدام به جمعآوري مطالب گوناگون و متنوعي در خصوص قرآن كريم نمود كه به دنبال آن دومين نسخه برنامه قرآن در اينترنت تهيه و عرضه گرديد.

هدف از اين برنامه در مرحله اول اطلاعرساني و ارائه معارف بلند قرآني به همه علاقمندان و تشنگان معرفت و در مرحله دوم ارائه نمونههايي از فعاليتهاي مسلمانان سراسر جهان و استفاده از اينترنت درخصوص قرآن مجيد بوده است.

اين برنامه گزيدهاي از 35 پايگاه قرآني اينترنت است. كليه مطالب آن به سه زبان فارسي، عربي و انگليسي است كه به صورت موضوعي طبقه بندي و ارائه گرديده است.

محتواي برنامه:

قرآن كريم: نمايش نه دوره متن كامل قرآن با رسم الخط و شكلهاي متفاوت از جمله متن قرآن به صورت تصوير متن قرآن با امكان مشاهده ترجمه فارسي و انگليسي به صورت آيه به آيه، متن قرآن با ترجمه اردو و متن قرآن با حروف انگليسي.

ترجمه قرآن كريم: در اين گزينه 24 ترجمه قرآن به 15 زبان زنده دنيا از جمله فارسي ترجمه آيت الله مكارم شيرازي و استاد مهدي فولادوند، انگليسي 9 ترجمه از مترجمين مختلف از جمله Yusuf Ali ، Shakir، Pickthal، Irving و ترجمههاي ايتاليايي، هلندي، فرانسوي، اسپانيولي، آلماني، آلبانيايي، اردو، چيني، ژاپني، فنلاندي، سواحيلي، تركي و بوسنيايي قابل دسترسي است.

تفسير: در گزينه تفسير متن تفاسير و كتابهاي مربوط به تفسير قرآن كه در زمان تهيه برنامه در اينترنت موجود بوده ارائه شده است. فهرست تفصيلي آن به شرح زير است:

برگزيده تفسير نمونه (5 جلد)، تفسير جوامع الجامع (جلد 5 و 6)، تفسير كوثر (4 جلد)، تفسير سوره فاتحه الكتاب، طبقات مفسران شيعه (جلدهاي 3، 4 و 5)، روشهاي تفسير قرآن، تفسير و تفاسير شيعه، تفاسير مهم شيعه، تفسير منسوب به امام عسكري، تفسير قمي (2 جلد)، تفسير فرات كوفي، الامثل في تفسير كتاب الله المنزل (10 جلد)، تفسير سوره حمد، تفسير بسم الله، التفسير و المفسرون (2 جلد) و تفاسير انگليسي الميزان (جلد 1 و 7)، تفسير 40 سوره از قرآن، تفسير سورههاي نجم، حجرات و اخلاص

تلاوت قرآن مجيد: بيش از يك دوره كامل تلاوت قرآن با صداي 24 قاري مشهور جهان از جمله عبدالباسط، شحات محمد انور, محمد صديق منشاوی, مصطفی اسماعيل, کريم منصوری, راغب مصطفی غلوش, محمود خليل حصری, ابوبکر شاطری, ناصرالغامدی و ... در اين گزينه موجود است. مجموع تلاوتها از دو طريق قابل دسترسي است. كاربر ميتواند با انتخاب از طريق سوره سپس قاری و يا انتخاب از طريق قاري سپس سوره تلاوت مورد نظر خود را بشنود؛

آموزش تجويد: آموزش قواعد وقف و ابتدا، دو برنامه در خصوص روشهاي حفظ قرآن و ارائه نكات سودمند درباره آموزش قرآن از مهمترين قابليتهاي اين قسمت ميباشد؛

كتاب: متن كامل 64 جلد كتاب در 38 عنوان در زمينة تفسير و علوم قرآني به زبانهاي فارسي، عربي و انگليسي در قسمت كتابخانه موجود ميباشد فهرست برخي از كتابهاي موجود عبارت است از:

آشنايي با قرآن ( شهيد مطهري 8 جلد)، درسنامه علوم قرآني، علوم قرآني (آيت الله معرفت)، آشنايي با سورهها (جواد محدثي)، قرآن و قرآن پژوهي (بهاالدين خرمشاهي)، مصونيت قرآن از تحريف، انوار از قرآن، القرآن في الاسلام (علامه طباطبائي)، التعرف علي القرآن (استاد شهيد مطهري)، علوم القرآن (سيد محمد باقر حكيم)، مصطلاحات قرآنية (علامه عسكري)، تدوين القرآن (علي كوراني)، املاء ما من به الرحمن، نصوص في علوم القرآن، lessons from Quran (محسن قرائتي)؛

مقالات: در اين قسمت 100 عنوان مقاله پژوهشي به زبان فارسي و انگليسي در زمينههاي مختلف قرآن و تفسير عرضه شده است. برخي از عناوين مقالات و نويسندگان آن عبارت است از:

علامه طباطبايي: اعتقادات در قرآن، پيامبر خاتم، قرآن و اديان، قرآن و تمدنها، ناسخ و منسوخ، جاودانگي قرآن؛

استاد مطهري: اخلاق در قرآن، امامت در قرآن، قرآن و عترت، دين و دين شناسي، موضوعات روز در قرآن، امثال و تشبيهات قرآن، مسائل حقوقي در قرآن، مسائل اجتماعي سياسي در قرآن، عقل از ديدگاه قرآن، علوم در قرآن؛

آيت الله معرفت: آموزههايي از سوره حجرات، باطن قرآن، شبهه تحريف، نكتههاي تفسيري در سوره حمد، تاويل، نقش آهنگ در تلاوت قرآن، شناخت معارف قرآني و شيوههاي تفسيري، ارزشهاي قرآني، نظم آهنگ در قرآن؛

عظمت قرآن( آيت الله جوادي آملي) استواري قرآن از نگاه معصومين (محمد بيرجندي)، نقش علوم قرآني در فقه القرآن (موسي صدر – حسن علوي)،

Recitation of The Holy Qur'aan (TILAWATUL QUR'AN)
Beware of how you read the Book of your Lord
After the Recitation of the complete Qur'an
What is the Koran? A view from within
What They Say About The Holy Qur'an
The History and authenticity of The Holy Qur'an
Let us Know the Qur'an Better
The Demand of the Qur'an for a Direct Confrontation
The Holy Qur'an and Scientific Knowledge
scientific information
essay on the Qur'an, knowledge, and science
brief history of the compilation of the Qur'an
Preface to the Translation of the Qur-ãn
Introduction to The Holy Quran
The History of the Quran
Essentials of the Sciences of the Quran
The Quran and Modern Science: Article
The Ant : A Beautiful Creation of Allah
The Miracle and Challenge of the Quran
From Caterpillar to Butterfly
The Mosquito and Its Extraordinary Adventure

دانستنيهاي قرآني: مطالب جذاب و خواندني درباره قرآن، ارائه احاديث قرآني، آشنايي با سورههاي قرآن، شگفتيهاي قرآن، فهرست موضوعي قرآن، فضايل قرآن و معرفي مفسران بزرگ قرآن مانند علامه طباطبايي، آيت الله جوادي آملي و معرفي حافظان قرآن؛

پايگاههاي قرآني: در اين برنامه از 35 پايگاه قرآني استفاده شده اما براي نمونه شش پايگاه به صورت Offlin و با ساختار اينترنتي ارائه شده است. همچنين معرفي نشاني 61 پايگاه مهم قرآني در شبكه جهاني براي بدست آوردن آخرين اطلاعات قرآني از اينترنت از ديگر قابليتهاي اين قسمت ميباشد؛

نگارخانه: در اين قسمت كليه مطالب تصويري از قبيل برگهايي زرين از قرآنهاي نفيس همراه با معرفي اجمالي هر نسخه، تابلوهاي خوشنويسي از مفاهيم مذهبي و گلچيني از همخوانيهاي دلنشين و جذاب قرآني قرار دارد.

ضمائم و برنامه هاي جانبي:

- لغت نامه انگليسي و فارسي نور؛
- نرم افزار پست الكترونيكي Noor Mail؛
- نرم افزار Realplayer؛
- نرم افزار Internet Explorer 5.0؛
- معرفي كامل مركز تحقيقات كامپيوتر علوم اسلامي و شبكه جهاني نور.

قرآن در اينترنت - نسخه 3

امروزه با رشد و گسترش اينترنت، مراكز، مؤسسات و افراد گوناگون، اطلاعات و منابع ارزشمندي را در زمينه قرآن و معارف الهي در قالب هاي مختلف بر روي اين شبكه جهاني منتشر كرده اند. ولي استفاده مطلوب از آنها نيازمند آشنايي با نحوه شناسايي و بازيابي بهينه اطلاعات و جستجوي كارآمد در اينترنت است. افزون بر اين كه چنين كاري مستلزم صرف هزينه و وقت زيادي مي باشد.

بخش پژوهش شبكه جهاني نور براي رفع اين مشكل، مجموعه اي از بهترين و تازه ترين اطلاعات و پايگاه هاي قرآني را شناسايي، ارزيابي و طبقه بندي كرده و گزيده اي از آنها در قالب نرم افزاري تحت عنوان « قرآن در اينترنت نسخه 3» ارائه كرده است؛ تا ضمن دسترسي سريع و آسان علاقه مندان و قرآن پژوهان گرامي را با قرآن و پايگاه هاي قرآني اينترنت آشنا كند.

در اين نرم افزار ضمن بهره گيري از اطلاعات ارزشمند و متنوع بيش از 65 پايگاه قرآني معتبر، مراحل پياده سازي، تصحيح و تنظيم اطلاعات و برنامه نويسي هاي لازم براي افزودن قابليت هاي مورد نياز كاربران انجام شده است. با اتكاي به خداوند متعال اين نرم افزار همزمان با آغاز ماه مبارك رمضان ماه بهار قرآن به جامعه قرآني عرضه گرديد.

نسخه 2 اين نرم افزار در حدود دو سال پيش عرضه شد كه در نمايشگاه هاي داخلي مورد استقبال شاياني قرار گرفت. قابل ذكر است كه اطلاعات موجود در اين نرم افزار، به جز در موارد اندکی با اطلاعات نسخه 2 کاملاً متفاوت است.

محتواي برنامه:

قابليت هاي مهم اين نرم افزار در قالب 12 بخش طبقه بندي شده و تحت عنوان 12 گزينه در صفحه آغازين نرم افزار قرار گرفته است. ذكر اين نكته لازم است كه گزينه هاي صفحه آغازين نرم افزار با محيط كاربري سه زبانه فارسي، عربي و انگليسي قابل مشاهده مي باشد.

اينك مي پردازيم به امكانات و قابليت هاي مهم بخش هاي نرم افزار:

دانشنامه: صفحه دانشنامه كه برجسته ترين قسمت نرم افزار محسوب مي شود، از طريق آرم مياني صفحه آغازين قابل دسترسي است. دانشنامه، برنامه جامعي است كه حاوي اطلاعات زير مي باشد:
• متن كامل قرآن كريم با خط عثمان طه؛
• دوره هاي كامل ترجمه تفسير الميزان و تفسير نمونه؛
• 30 ترجمه كامل از قرآن به 22 زبان مختلف شامل: 2 ترجمه فارسي از آيت الله مكارم شيرازي و استاد محمدمهدي فولادوند، 8 ترجمه انگليسي و ترجمه هاي اردو، اسپانيايی، آلبانيايی، آلمانی، ايتاليايی، بوسنيايی، پرتقالي، ترکی، ژاپنی، چينی، سواحلی، فرانسوی، فنلاندی، هلندی، اندونزيايی، برزيلی، روسی، لهستانی، و مالايی؛
• دوره ترتيل كامل با صداي استاد ابوبكر الشاطري.

شيوه كار در اين بخش چنين است كه ابتدا از طريق كادر فهرست سوره ها، سوره مورد نظر انتخاب شده و همزمان با نمايش متن آن، ترتيل آن سوره نيز پخش مي شود. سپس مي توان با استفاده از كادر مربوط به ترجمه، ترجمه مورد نظر را انتخاب كرد، در اين صورت ترجمه سوره منتخب در كادر نخست، در پائين سوره ظاهر مي گردد. براي مشاهده تفسير سوره فعال، مي توان از گزينه مربوط به تفسير يكي از تفاسير نمونه يا ترجمه الميزان را برگزيد. براي گوش دادن به تحقيق آموزشي و تلاوت هاي مجلسي، پس از انتخاب گزينه چهارم (تحقيق آموزشي جزء سي ام) و گزينه پنجم (تلاوت هاي مجلسي) بايد سوره هاي مورد نظر را از كادر فهرست سوره ها انتخاب كرد.

تلاوت: اين بخش مشتمل بر موارد زير مي باشد: متن كامل قرآن كريم به خط عثمان طه؛
• دو دوره ترتيل كامل با صداي استاد غامدي و استاد شاطري؛
• ترتيل جز اول تا بيست و نهم با صداي 77 قاري، هر سوره با صداي يكي از قاريان مشهور همچون: شهريار پرهيزكار، محمد صديق منشاوي، علي الحذيفي، هاني الرفاعي، عبدالرحمن السديس، سعود الشريم، محمد عبدالكريم، محمد الحصري، احمد بن علي العجمي، توفيق الصائغ، خالد القحطاني، محمد البراك، عبدالصمد عبدالباسط، عبدالله بصفر، محمد الطبلاوي، عبدالهادي الكناكري، محمد جبريل، محمد ايوب و عبدالودود مقبول حنيف.
• تحقيق آموزشي جز سي ام با صداي استاد عبدالباسط؛
• 50 تلاوت مجلسي از 16 قاري ممتاز بين المللي از جمله: عبدالصمد عبدالباسط، محمد صديق منشاوي، مصطفي اسماعيل، شحات محمد انور، راغب مصطفي غلوش، ابوالعينين شعيشع، احمد نعينع، متولي عبدالعال، سعيد مسلم، بدوي و جليل بنا.

در اين بخش پس از انتخاب گزينه اول و دوم (استاد سعد الغامدي و استاد ابوبكر شاطري) بايد سوره، مورد نظر را از كادر مربوط به سوره انتخاب كرد. در اين صورت سوره انتخاب شده همراه با پخش همزمان ترتيل به نمايش در مي آيد. با انتخاب گزينه سوم (جزء 1 تا 29) پنجره جديدي باز مي شود كه محتوي اسامي سوره هاي جز 1 تا 29 و اسامي قاري هر سوره مي باشد. با انتخاب هر سوره، نام سوره و نام قاري در كادرهاي مربوطه ظاهر شده و متن سوره با ترتيل همزمان آن نمايش داده مي شود.

كتابخانه: يكي از مهم ترين بخش هاي نرم افزار كتابخانه است كه شامل امكانات زير مي باشد:
• كتاب: در اين متن كامل 90 جلد كتاب در زمينه علوم و معارف قرآني به زبان هاي فارسي (44 جلد) عربي (27 جلد) و انگليسي (19 جلد) موجود مي باشد.
• كتاب شناسي: كه به معرفي بيش از 750 كتاب در زمينه قرآن و معارف قرآني مي پردازد.
• پايان نامه: در اين قسمت 1000 پايان نامه قرآني معرفي شده است.
• مجله: در بخش مجله متن كامل 60 شماره مجله قرآني از 5 عنوان مجله مختلف قابل دسترسي مي باشد.

مقالات: از جمله قسمت هاي باارزش اين برنامه مقالات مي باشد. در اين بخش متن كامل 770 عنوان مقاله در زمينه علوم و معارف قرآني در سه زبان فارسي (660 عنوان)، عربي (55 عنوان) و انگليسي (55 عنوان) در دسترس محققان مي باشد. شايان ذكر است كه مقالات فارسي به خاطر زياد بودن آنها از دو طريق نويسنده و موضوع قابل دسترسي مي باشد. مقالات فارسي علاوه بر مرتب سازي براساس نام خانوادگي نويسنده، در 22 موضوع مختلف طبقه بندي شده است.

احاديث قرآني: اين گزينه شامل 47 گروه از احاديث مختلف مربوط به قرآن و فضيلت آن به صورت موضوعي، در سه زبان فارسي، عربي و انگليسي مي باشد. از جمله اين موضوعات می توان به نمونه های زير اشاره کرد: احاديثی درباره بسم الله الرحمن الرحيم، تلاوت کنندگان قرآن، تعليم و تعلم قرآن، آموزش قران به جوانان و فرزندان، استشفا به قرآن، فضيلت و اکرام قرآن، فضيلت حافظان و مونسان قرآن، گوش دادن به قرآن، وجود قرآن در منازل، تفکر در مفاهيم قرآن و پند گرفتن از آن و قرآن و اهل بيت عليهم السلام.

پرسش و پاسخ: مشتمل بر 300 پرسش و پاسخ و احكام و استفتائات قرآني در زبان فارسي(291 مورد) و عربي(9 مورد) مي باشد.

تابلوهای هنري: اين بخش شامل 83 تابلوی زيباي هنری مربوط به قرآن و آيات و مفاهيم قرآنی مي باشد كه در دو شكل كوچك و بزرگ قابل مشاهده مي باشد.

نسخه های خطی: در اين قسمت نيز 107 نسخه خطی قرآن در دو شكل بزرگ و كوچك قابل مشاهده است.

قصه هاي قرآن: اين گزينه مشتمل بر بازگويي 45 حكايت وداستان هاي آموزنده قرآني به صورت صوتي تصويري براي نوجوانان است.

نقاشي هاي كودكان: در اين قسمت بيش از 150 نقاشي در مورد مفاهيم و قصه هاي پيامبران در قرآن به صورت موضوعي آمده است.

مراکز و موسسات: معرفی 15 مورد از موسسات و مراکز علمی، آموزشی، تحقيقاتی و خدماتی در زمينه قرآن.

پايگاه های قرآنی: در اين قسمت براي راهنمايي كاربران اينترنت در زمينه قرآن، 104 پايگاه قرآنی در سه زبان فارسي، عربی و انگليسي شناسايي و به طور اجمالي معرفي شده است. شايان ذکر است که اين قسمت از برنامه در واقع بخش قرآن پايگاه "راهنمای پايگاه های اسلامی" می باشد. پايگاه مذکور يکی از بهترين منابع اينترنتی در زمينه معرفی پايگاه های اسلامی می باشد که در حال حاضر بيش از 1000 پايگاه برتر شيعی را در قالب چهارده گزينه طبقه بندی و به طور اجمالی معرفی کرده است. از جمله اين گزينه ها، نمونه های زير را می توان يادآور شد: قرآن، اهل بيت، حديث، احکام، عقايد، علما و بزرگان، فرهنگ و تمدن، كتاب و كتابخانه، مراكز پژوهشي و غيره.
کلمات کلیدی:
 
اطلاعات قرآنی(فرهنگنامه نویسی قرآنی)
ساعت ٥:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٤/۱٩  

معصومه یزدان‌پناه:

 فرهنگنامه‌های قرآن از شیوه‌های نوین فرهنگنامه‌نویسی پیروی نمی‌کنند 

 فرهنگنامه‌نویسان قرآن دنباله‌روی گذشتگان بوده‌اند و این موضوع سبب دور شدن این فرهنگنامه‌ها از شرایط روز و نوین فرهنگنامه‌نویسی در سطح دنیا شده است.

معصومه یزدان‌پناه مترجم قرآن

«معصومه یزدان‌پناه» مترجم قرآن در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) با بیان این مطلب گفت: تمامی فرهنگنامه‌های قرآن به زبان عربی به شیوه‌ی 1400 سال گذشته و به حالت سنتی باقی مانده و فرهنگنامه‌هایی که در گذشته و امروز برای قرآن به زبان فارسی تدوین می‌شود، تغییرات بسیار جزئی کرده‌اند، اما هنوز با شرایط فرهنگنامه‌نویسی نوین مطابقت ند‌ارند.

وی با انتقاد از پیروی برخی فرهنگنامه‌نویسان قرآن از شیوه‌های گذشته تصریح کرد: دنباله‌روی و تقلید از شیوه‌ی فرهنگنامه‌نویسان گذشته سبب شده تا جامعه به سمتی سوق پیدا کند که فرهنگنامه‌های قرآنی از حالت سنتی تغییر نکند.

این مترجم قرآن ادامه داد: در شرایطی که در کشور ما امکاناتی مانند شبکه‌ی اینترنت وجود دارد باید فرهنگنامه‌نویسی قرآن هم با شرایط کنونی و مدرن پیش رود.

وی اساس فرهنگنامه‌نویسی قرآن را استفاده از تفاسیر در دوره‌های مختلف دانست و تأکید کرد: فرهنگنامه‌های قرآن از صدر اسلام از تفسیرها استخراج و واژه‌های این فرهنگنامه‌ها با استفاده از تفاسیر مختلف تدوین شدند و این نشان می‌دهد که برای روزآمدن بودن فرهنگنامه‌ها، تفاسیر هم باید بروز نوشته شود، اما هم‌اکنون فرهنگنامه‌های قرآنی براساس تفاسیر قرون اولیه‌ی اسلام چاپ می‌شود.

 تقلید‌بزرگترین‌آسیب‌فرهنگنامه‌های‌قرآن
دنباله‌روی و تقلید از شیوه‌ی فرهنگنامه‌نویسان گذشته سبب شده تا جامعه به سمتی سوق پیدا کند که فرهنگنامه‌های قرآنی از حالت سنتی تغییر نکند

این مترجم قرآن با اعتقاد بر این‌که فرهنگنامه‌های قرآن باید در زمان معاصر برای تمامی اقشار جامعه تدوین شود اظهار کرد: جامعه‌ی ما همواره پاسدار ارزش‌های اسلامی است و فرهنگنامه‌نویسی برای قرآن نیاز به برخی تکنیک‌های خاص دارد؛ ولی در حال حاضر برخی از فرهنگنامه‌ها به گونه‌ای اعراب‌گذاری می‌شود که فقط قشری خاص می‌توانند آن‌را مطالعه کنند و نسل جوان از خواندن آن‌ها خسته و دل‌زده می‌شوند.

وی در پایان با انتقاد از برخی فرهنگنامه‌های قرآنی معاصر تصریح کرد: در دهه‌های اخیر رشد چاپی فرهنگنامه‌ها افزایش یافته، اما رشد متنی تغییر نکرده است، زیرا در کشور ما نویسندگان مانند یک بنگاه معاملاتی عمل می‌کنند و براساس خواسته‌های برخی مراکز مانند ارشاد و مرکز طبع و نشر قرآن کریم اقدام به گردآوری فرهنگنامه‌ها می‌کنند.


 
اطلاعات قرآنی
ساعت ٦:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٤/۱٥  

 

مکی و مدنی بودن آیات و سوره های قرآنی

مکی و مدنی بودن آیات و سوره های قرآنی بیش از آنکه جغرافیایی باشد، تاریخی است. وحی مکی متعلق به عصر بعثت و پیش از هجرت است. وحی مدنی نیز متعلق به عصر هجرت و سپس باز گشت حضرت محمد(ص) به مکه می باشد.

 

مفصل ترین ترجیع بند قرآن

مفصل ترین ترجیع بند قرآن در سوره الرحمن است. در این سوره 31 بار آیه « فبای الاء ربکما تکذبان » به معنای « پس کدامین نعمت پروردگارتان را انکار می کنید؟ » تکرار شده است.

 

مهمترین منبع علم کلام اسلامی

قرآن کریم نخستین و مهمترین منبع و منشاء علم کلام اسلامی است.

 

مهمترین تفسیر قرآن کریم

مهمترین تفسیر قرآن کریم شیعه در قرن چهاردهم هجری قمری، تفسیر المیزان مرحوم علامه طباطبایی است. این تفسیر در 20 جلد به زبان عربی نوشته شده و ترجمه فارسی آن هم موجود است.

 

مهمترین تفسیر قدیم جهان اسلام

مهمترین تفسیر قدیم جهان اسلام تفسیر طبری، متعلق به مورخ و محدث بزرگ ایرانی است که به «جامع البیان» معروف می باشد. این اثر ارزشمند در 30 جلد به چاپ رسیده است.

 

ماه رمضان

در میان ماههای سال، رمضان تنها ماهی است که نامش در قرآن آمده است. از نام نهمین ماه سال قمری در آیه 181 سوره بقره یاد شده است. این ماه از آن جهت اهمیت دارد که قرآن در آن نازل شده و شب قدر نیز در این ماه قرار دارد.

 

نخستین چاپ قرآن

نخستین بار قرآن کریم توسط پاگانینی در ونیز در فاصله سالهای 1503 تا 1523 میلادی چاپ شده است.

 

نخستین ترجمه های آیات وحی

یکی از نخستین ترجمه های آیات وحی به زبان فارسی توسط سلمان فارسی صورت گرفته است. در آن روزگار عده ای از ایرانیان از وی خواسته بودند تا سوره حمد و برخی از آیات قرآنی را برای آنان ترجمه کند و او نیز چنین کرده بود. از جمله این موارد می توان به عبارت « به نام یزدان بخشنده » اشاره کرد که سلمان آن را به جای معنای « بسم الله الرحمن الرحیم » ارائه داده بود.

 

قصه های انبیا و پیامبران

قصه های انبیا و پیامبران بیشتر در سوره های مکی آمده و فقه یا احکام بیشتر در سوره های مدنی مطرح شده است.

 

قدیمی ترین ترجمه قرآن

قدیمی ترین ترجمه قرآن در دوران حضرت رسول(ص) انجام شده است. زیرا در نامه های ایشان به پادشاهان آن روزگار مانند نجاشی و خسرو پرویز، آیات قرآنی هم بود که با ترجمه نامه، آیات هم به اطلاع آنها می رسید.

 

واژه ابلیس و پناه بردن به خدا

واژه ابلیس 11 مرتبه و پناه بردن به خدا از دست او نیز 11 بار در قرآن آمده است.

 

واژه دنیا و واژه آخرت

در قرآن کریم 115 بار واژه دنیا و به همین تعداد واژه آخرت آمده است.

 

تعداد کلمه یوم

کلمه یوم به معنای روز (به صورت مفرد) 365 با ربه تعداد روزهای سال شمسی در قرآن بکار رفته است. همچنین این کلمه به صورت جمع و اشاره به دو روز به تعداد روزهای ماه در قرآن قابل شمارش است.

 

تعداد کلمه جلاله « الله »

کلمه جلاله « الله » در قرآن کریم 2699 بار بکار رفته است.

 

تعداد کلمه شهر

کلمه شهر در زبان عربی به معنای ماه است. در قرآن این واژه 12 مرتبه به تعداد ماههای سال آمده است.

 

تعداد کلمه «سجد»

واژه « سجد » و مشتقات مربوط به آن 34 مرتبه در قرآن کریم بکار رفته است که این تعداد برابر با مجموع سجده های 17 رکعت نماز در شبانه روز می باشد. در هر رکعت 2 سجده انجام می شود که در مجموع شامل 34 سجده است.

 

تعداد کلمه «ساعت»

در قرآن واژه ساعه یا همان ساعت 24 مرتبه آمده است. این تعداد برابر با تعداد ساعات در یک شبانه روز می باشد.

 

تعداد كلمات قرآن

در قرآن کریم 77807 کلمه وجود دارد.

 

ترتیب نزول

قرآن کریم دو ترتیب نزول دارد. یک بار در شب قدر به طور کامل بر پیامبرگرامی اسلام نازل گردید. نزول دیگر قرآن کریم که به آن نزول تاریخی و تدریجی هم می گویند در مدت 23 سال بر پیامبر اسلام نازل شد.

 

ترجمه کامل انگلیسی قرآن

قرآن کریم به زبان انگلیسی بیش از هر زبان اروپایی دیگر ترجمه شده است و امروز بیش از 40 ترجمه کامل و 120 ترجمه برگزیده از قرآن کریم به انگلیسی موجود است. نخستین ترجمه کامل انگلیسی به قلم الکساندر راس است که از روی ترجمه فرانسوی در سال 1648 میلادی به عمل آمده است.

 

ترجمه قرآن

ایرانیان نخستین قوم از مسلمانان بودند که قرآن را به زبان مادری و رسمی خود ترجمه کردند.

 

ترجمه ترکی قرآن

نسخه ای از ترجمه ترکی قرآن به تاریخ سال 734 هجری قمری در موزه های هنری ترکی-اسلامی شهر استانبول نگهداری می شود که قدیمی ترین ترجمه ترکی موجود قرآن است.

 

حامدات

سوره های فاتحه، انعام، کهف، سبا و فاطر پنج سوره در قرآن است که با الحمدلله آغاز می شوند. به مجموع این سوره ها حامدات می گویند.

 

سوره کهف

سوره کهف به طور دقیق در وسط قرآن قرار گرفته و در آن چند داستان شامل اصحاب کهف، حضرت خضر و حضرت موسی و داستان ذوالقرنین و یأجوج و مأجوج آمده است.

 

سوره مائده

بسیاری از احکام فقهی و دستورات شرعی مربوط به صید و سایر اعمال مربوط به افراد در حال انجام مراسم حج در سوره مائده آمده است.

 

سوره نساء

بسیاری از احکام فقهی مربوط به زنان، یتیمان و قوانین ارث در سوره نساء آمده است. نام دیگر این سوره نساء الکبری می باشد. نساء الصغری نیز نام دیگر سوره طلاق است.

 

سوره توبه

سوره توبه تنها سوره قرآن است که بدون بسم الله الرحمن الرحیم بر پیامبر گرامی اسلام نازل شده است. زیرا در آغاز آن به بیزاری پروردگار و حضرت رسول(ص) از مشرکان و اعمال آنان اشاره شده و حکم قطع رابطه با آنها را خداوند در این سوره بیان فرموده است.

 

سوره حمد

سوره حمد یا فاتحه الکتاب، یک بار در مکه و یک بار نیز در مدینه بر پیامبر گرامی اسلام نازل شده است. البته این سوره به صورت رسمی جزو سوره های مکی قرآن محسوب می شود.

 

زهراوان

به مجموع سوره های بقره و آل عمران ، زهراوان می گویند.

 

علوم و فنون قرآنی

به مجموعه معارف، دانش ها و مهارت هایی مانند تجوید، ترتیل و قرائت که برای شناخت و شناساندن و فهمیدن و فهماندن هرچه بهتر و عمیق تر قرآن کریم پدید آمده و هدف از آن قرآن شناسی است، علوم و فنون قرآنی گفته می شود


کلمات کلیدی:
 
اطلاعات قرآنی(قرآن از نگاه دانشمندان و بزرگان غير مسلمان )
ساعت ٦:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٤/۱٥  
 قرآن را چگونه شناختم ؟   

كينت گيريك (خاورشناس بزرگ و استاد دانشگاه كمبريج):

وقتي كه من براي اولين بار قرآن را گشودم و تحت تاثير آن قرار گرفتم تصور نمودم اثري كه آن كتاب در من ايجاد كرده است استثنايي است. و در سال هاي بعد كه با چندين نفر از مترجمين قرآن به زبان هاي اروپايي مكاتبه كردم و بعضي از آنها را نيز ديدم دريافتم تاثيري كه خواندن قرآن در ما اروپاييان مي كند همگاني است. به شرط آن كه قرآن با متن اصلي خوانده شود چون ترجمه قرآن به هيچ يك از زبان هاي اروپايي تاثير متن اصلي را ندارد.

تاثيري كه قرآن در يك مرد يا زن مسلمان مي كند ناشي از اعتقادي است كه درباره قرآن دارد و لذا يك امر طبيعي است و بحث درباره آن مانند بحث در مورد مسائل بديهي است.

اما اثري كه قرآن در يك زن يا مرد اروپايي مي كند يك اثر غيرطبيعي است و به همين جهت بايد آن اثر را تحليل كرد. محتاج تفصيل نيست كه قرآن از لحاظ مذهبي كوچكترين اثر در يك مسيحي اروپايي ندارد و يك خواننده اروپايي برخلاف مسلمين قرآن را وحي نمي داند و معتقد نيست كه از جانب خداوند براي پيامبر اسلام نازل شده است. پس اثري كه قرآن در يك خواننده اروپايي مي كند تاثيري است كه كلمات و معاني قرآن در او مي نمايد.

من تمامي اروپايياني كه راجع به قرآن تحقيق كرده اند و من توانستم آنها را ببينم يا با آنان مكاتبه كنم، در اين كه اينك مي گويم متفق القول يافتم كه قرآن در خواننده اروپايي اثر جذب مغناطيسي دارد وهمان طور كه آهن ربا سوزن را جذب مي نمايد، قرآن نيز خواننده اروپايي را جذب مي كند و رهايش نمي نمايد مگر اين كه خواننده قرآن ، به زور خود را از آن جدا كند. نيروي جاذبه مغناطيسي قرآن به طوري كه من از محققان و مترجمان قرآن شنيدم و خود نيز آزمودم به قدر ي است كه خواننده اروپايي بعد از اين كه قرآن را گشود و شروع به خواندن كرد نمي تواند آن را ببندد و از ادامه خواندن منصرف گردد. مگر اين كه بر خود فشار بياورد...

بين اين موقع كه مشغول نوشتن اين صفحات هستم و زماني كه براي اولين بار قرآن را به قصد خواندن گشودم، سي سال فاصله است، معهذا باز قرآن همان اثر را در من مي كند و هنگامي كه آن را مي گشايم تا آيه اي را بخوانم،  خواهان خواندن آيه اي ديگر مي شوم و قرائت آيه دوم مرا براي خواندن آيه سوم مشتاق مي كند و آيه سوم مرا واميدارد تا آيه چهارم را هم بخوانم و قس عليهذا...

من فكر مي كنم كه اعراب به اندازه خارجيان متوجه ابهت كلام قرآن نيستند. براي اين كه كلام قرآن، زبان قومي آنهاست. اما اروپايياني كه راجع به قرآن تحقيق كرده اند و مي كنند ابهت كلام قرآن را بهتر درك مي كنند و به خوبي در مي يابند كه آنچه كلام قرآن را از لحاظ استحكام و وقار و ابهت در بالاترين سطح قرار مي دهد سادگي آن است.


کلمات کلیدی:
 
اطلاعات قرآنی (در باره سوره نساء)
ساعت ٦:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٤/۱٥  

در باره سوره نساء بیشتر بدانیم :

توضیح سوره :

این سوره چهارمین سوره قرآن کریم است و ۱۷۶ آیه دارد . سوره نساء از نظر ترتیب نزول،بعد از  سوره ممتحنه قرار دارد . همان طور که می دانیم ترتیب کنونی سوره های قرآن مطابق با ترتیب نزول سوره ها نیست . این سوره در مدینه و پس از هجرت نازل شده است .

این سوره از نظر تعداد کلمات و حروف طولانی ترین سوره پس از سوره بقره می باشد و نظربه اینکه بحث های فراوانی در مورد احکام زنان در آن آمده ، به سوره نساء نامیده شده است .

 

محتوای سوره :

 در قسمت هایی از این سوره،مسائل و احکامی درباره ازدواج با زنان،حقوق آنها،روابط خانوادگی و حل اختلاف و مساله ارث و طلاق و  جهاد و... بیان شده است. از آیه ۱۳۶ به بعد تشریح روحیات منافقین است . به طور کلی بحث های مختلف این سوره عبارتند از :

۱. دعوت به ایمان و عدالت و قطع رابطه دوستانه با دشمنان سرسخت .

۲. قسمتی از سرگذشت پیشینیان برای آشنایی به سرنوشت جامعه های ناسالم.

۳. حمایت از نیازمندان ، مانند یتیمان .

۴. قانون ارث بر اساس یک روش طبیعی و عادلانه .

۵. قوانین مربوط به ازدواج و برنامه هایی برای حفظ عفت عمومی .

۶. قوانین کلی برای حفظ اموال عمومی .

۷. معرفی دشمنان جامعه اسلامی و بیدار باش به مسلمانان در برابر آنها .

۸. حکومت اسلامی و لزوم اطاعت از رهبر چنین حکومتی .

۹. اهمیت هجرت و موارد لزوم آن .

 

 فضیلت قرائت سوره:

حضرت امیر المومنین (ع) فرمود : « هر کس سوره نساء را در هر جمعه بخواند از عذاب قبر مصون می ماند . »  (تفسیر عیاشی ج۱ ص۲۱۵)

همچنین می فرمایند : «  هر کس سوره  نساء را بخواند مثل این است  که ارث هر یک از وراث خود را صدقه داده و از شرک نجات می یابد و  در پرتو مشیت  الهی قرار می گیرد و از ستم پیشگان نجات می یابد . »

پیامبر گرامی اسلام (ص) طبق روایتی فرمود:«هر کس سوره نساء را بخواند گویا به اندازه هر مسلمانی که طبق  مفاد این سوره ارث می برد ،در راه خدا انفاق  کرده است و نیز پاداش کسی که برده ای را آزاد کرده به او می دهند . » (برگزیده تفسیر نمونه ج۱ ص۲۷۰)

 

 اثرات شفا بخش سوره : 

- هر گاه چیزی در مکانی گم شود آیه زیر را بنویسید  و با آب باران بشویید و از آن آب در آن مکان بپاشید اگر خدا خواهد آن چیز پیدا می شود . « ان الله یامرکم ان تؤدوا الامانات . . . سمیعا بصیرا » (آیه ۵۸ )

- اگر شخصی در شهری دلش  گرفته و تنگ شود و نتواند از آن محل خارج شود و به هیچ صورتی خارج شدنش میسر نشود اگر آیه« ربنا اخرجنا من هذه القریة . . . نصیرا»را بخواند وسیله ای شده و بزودی خارج می شود . (آیه ۷۵)


 
اطلاعات قرآنی(روانشناسی در قرآن)
ساعت ۱٠:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٤/۱۳  

پرسش:

۱-چند آیه در مورد موضوعات روان‌شناسی در قرآن وجود دارد؟

۲-منابعی برای روان‌شناسی در قرآن معرفی كنید.

پاسخ:


معرفی كتاب:
منابع پیشنهادی در مورد موضوع روان‌شناسی و قرآن عبارتند از:
1. قرآن‌ و روان‌شناسی، محمد عثمان نجاتی، ترجمه عباس عرب، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، 1369.
2. روان‌شناسی اسلامی، علامه محمدتقی جعفری، انتشارات پیام آزادی، 1378.
3. رؤیا از نظر دین و روان‌شناسی، محمدرضا رضوان طلب، انتشارات شفق، 1379.
4. روان‌شناسی در قرآن كریم، امان الله خلجی موحد، مركز نشر علوم و معارف قرآن كریم، 1383.
5. روان‌شناسی رشد، جمعی از نویسندگان (حوزه و دانشگاه)، نشر حوزه و دانشگاه، 1375.

1 . این عدد با توجه به شمارش آیات ارائه شده د ركتاب «قرآن و روان‌شناسی» نوشته دكتر «محمد عثمان نجاتی» می‌باشد.
2 . نمل / 35 و 36.
3 . مصباح المنیر، فیومی، ص 321، نشر دارالهجره، 1405 هـ .
4 . تفسیر نمونه، ج 12، ص 247. نشر دارالكتب الاسلامیه، چاپ 14، سال 1376.
5 . توبه / 127.
6 . نمونه، ج 8، ص 204، چ 18.
7 . بقره / 69.
8 . معجم الفروق اللغویه، ابی هلال عسكری و سید نور الدین جزایری، ص 277، نشر موسسه نشر اسلامی، سال 1412.
9 . روان‌شناسی رنگ‌ها، ماكس لوشر، ص 87، نشر حسام.
10 . روان‌شناسی رشد (2) با نگرش به منابع اسلامی، جمعی از نویسندگان، ج 2، ص 636، دفتر همكاری حوزه و دانشگاه.
11 . نحل / 78.
12 . الرحمن / 4 و 3.
13 . المیزان، علامه طباطبایی، ج 19، ص 95 و 96.
14 . همان، ص 717.
15 . آل عمران / 46.
16 . مریم / 29.
17 موارد دیگر: لقمان / 12 تا 17 و نساء / 34 و 35.
18 . روم / 21.
19 . همان / 978.
20 . نور / 33.
21 . انفال / 73.
22 . همان، ص 965.
23 . انشقاق / 6.

قرآن كریم كتابی است كه برای هدایت انسان از جانب خداوند متعال نازل شده است.
در این مجموعه‌ی انسان‌ساز بیاناتی آمده است كه با توجه به این كه موضوع آن‌ها انسان و تربیت اوست، می‌توان آن آیات را در بردارنده‌ی موضوعی از موضوعات روان‌شناسی دانست.
در مورد آیات روان‌شناسی باید گفت: به علت گستردگی موضوع روان‌شناسی، شمارش آیات در این مورد سخت و دشوار است. ولی برخی با طرح موضوعات مختلف روان‌شناسی و بیان آیات مربوط به آن موضوعات؛ حدود هفتصد آیه1 را در این موضوع بر شمرده‌اند. كه البته این رقم و موضوعات ذیل آیات آن، جای تأمل دارد، ما در اینجا تعدادی از مهم‌ترین آیات مطرح شده در مجموعه‌های مختلف را با ذكر موضوع آیه در ذیل می‌آوریم:
1. ارزیابی شخصیت براساس روان‌شناسی:
در داستان حضرت سلیمان می‌خوانیم:
«وَإِنِّی مُرْسِلَةٌ إِلَیْهِم بِهَدِیَّةٍ فَنَاظِرَةٌ بِمَ یَرْجِعُ الْمُرْسَلُونَ فَلَمَّا جَاءَ سُلَیْمَانَ قَالَ أَتُمِدُّونَنِ بِمَالٍ فَمَا آتَانی اللَّهُ خَیْرٌ مِمَّا آتَاكُمْ بَلْ أَنتُم بِهَدِیَّتِكُمْ تَفْرَحُونَ»2
« و در واقع من هدیه‏اى به سوى آنان مى‏فرستم، پس بنگرم كه فرستادگان با چه چیزى باز مى‏گردند.»
36. و هنگامى‏كه (فرستاده ملكه) نزد سلیمان آمد، (سلیمان) گفت: «آیا [مرا] با مال امداد مى‏رسانید؟! پس آنچه خدا [به من‏] داده، بهتر است از آنچه به شما داده است؛ بلكه شما فقط به هدیه خود شادمان مى‏شوید.»
2. شخصیت:
در سوره‌ی اسراء آیه‌ی 84 می‌فرماید:
«قُلْ كُلٌّ یَعْمَلُ عَلَى‏ شَاكِلَتِهِ فَرَبُّكُمْ أَعْلَمُ بِمَنْ هُوَ أَهْدَى‏ سَبِیلاً»
بگو: «همه بر طبق (روش و خُلق و خوى) خویش عمل مى‏كنند؛ و پروردگارتان داناتر است، به كسى كه او ره‏یافته‏تر است.»
توضیح: «شاكله» از ماده «شكل» به معنای «مهار كردن حیوان» است.3 به خود مهار «شكال» گفته می‌شود و از آنجا كه روحیات و سجایا و عادت‌های هر انسانی او را به رویه‌ای خاص مقید می‌كند به آن «شاكله» گویند.4
3. واكنش‌های روانی، افشاگر راز درون:
خداوند متعال در این باره می‌فرماید:
«وَإِذا مَا أُنزِلَتْ سُورَةٌ نَظَرَ بَعْضُهُمْ إِلَى‏ بَعْضٍ هَلْ یَرَاكُم مِنْ أَحَدٍ ثُمَّ انصَرَفُوا صَرَفَ اللّهُ قُلُوبَهُمْ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لاَیَفْقَهُونَ»5
«و هنگامى كه سوره‏اى فرو فرستاده شود، برخى آن (منافق)ان به برخى (دیگر) نگاه مى‏كنند (در حالى كه مى‏گویند:) آیا هیچ كس شما را مى‏بیند؟ سپس منصرف مى‏شوند (و بیرون مى‏روند)؛ خدا دل‏هایشان را (از رحمت) منصرف ساخته؛ بخاطر آنكه آنان گروهى هستند كه فهم عمیق نمى‏كنند.»
در این آیه نیز به خوبی نشان داده شده است كه حركت‌های منافقان در هنگام نزول قرآن به گونه‌ای بود كه از احساس خطر آنها حكایت می‌كرد؛ به عبارت دیگر با نزول قرآن واكنش‌های غیرارادی همراه با ترس كه از نفاق آنها نشأت گرفته بود از آنها بروز می‌كرد. این واكنش‌ها بیان‌گر درون ملتهب و نگران منافقان بود.6
4. تقسیم شخصیت براساس عقیده:
از جمله مباحث روان‌شناسی شخصیت، تقسیم موضوع براساس معیارهای گوناگون جهت بررسی دقیق‌تر موضوع می‌باشد.
در قرآن كریم با توجه به اهمیت این موضوع، شخصیت به سه دسته «مؤمن»، «كافر» و «منافق» تقسیم شده است و در موقعیت‌های گوناگون، ویژگی‌های هر كدام به خوبی بیان شده است. این تقسیم در اول سوره‌ی بقره آیات اول تا بیستم بیان شده است.
5. روان‌شناسی رنگ‌ها:
از جمله مباحث روان‌شناسی كه در سال‌های اخیر به آن توجه بیشتری شده است روان‌شناسی رنگ است. این موضوع در آیاتی از قرآن از جمله آیه‌ی:
«قَالُوا ادْعُ لَنَا رَبَّكَ یُبَیِّنْ لَنَا مَا لَوْنُهَا قَالَ إِنَّهُ یَقُولُ إِنَّهَا بَقَرَةٌ صَفْرَاءُ فَاقِعٌ لَوْنُهَا تَسُرُّ النَّاظِرِینَ»7
گفتند: «براى ما از پروردگارت بخواه تا براى ما روشن بیان كند كه رنگ آن (گاو) چگونه است؟» (موسى) گفت كه او مى‏گوید: «در حقیقت آن گاوى زرد است كه رنگش یكدست است، كه بینندگان را شاد سازد.»
در این آیه سخن از گاو زرد رنگی است كه هر بیننده‌ای، با دیدن آن شادی درونی پیدا می‌كند.
كلمه «تسرّ» به معنای خوشحالی حقیقی و درونی می‌باشد.8 چرا كه از ماده «سرّ» به معنای «پنهان» گرفته شده است. این شادی ممكن است آشكار نشود. لذا از ماده «فرح» استفاده نكرده است. ذكر این نكته لازم است كه نقیض «سر»، «حزن» است و نقیض «فرح»، «غم» و اندوه است.
از طرفی با بررسی های انجام گرفته «رنگ زرد» باعث آرامش و سرور باطنی انسان می‌شود لذا معمولاً در خوابگاه‌های روان درمانی، از رنگ زرد برای لباس‌های بیماران استفاده می‌شود.9
6. روان‌شناسی رشد:
1 ـ 6. رشد در كودك و مراحل آن.10
«وَاللَّهُ أَخْرَجَكُم مِّن بُطُونِ أُمَّهَاتِكُمْ لاَ تَعْلَمُونَ شَیْئاً وَجَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَةَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ»11
«خداوند شما را از رحم مادرانتان بیرون آورد در حالی كه هیچ نمی‌دانستید، و به شما گوش و چشم‌ها و قلب عطا فرمود تا اینكه شكر به جا آورید.»
2 ـ 6. رشد زبان:
«خلق الانسان علّمه البیان»12
«انسان را خلق كرد، به او گفتار را تعلیم داد.»
توضیح: مرحوم علامه طباطبایی(ره) در این مورد می‌نویسند:
«زبان ]تنها عامل[ ایجاد آوا توسط سیستم آوایی بدن، و یا چند گونگی صوت در انسان نیست بلكه انسان با الهامی كه از سوی خدای بزرگ به او شده توانایی یافته كه با كاربرد حروف و تركیب آنها واژه‌ای بسازد كه رساننده معنایی خاص باشد و بدان وسیله آن چه را حس و ادراك مخاطب به آن نمی‌رسد مجسم سازد...»13
3 ـ 6. عوامل موثر در رشد زبان:
در رشد زبان یك سلسله عوامل مادی كه قابل اثبات در آزمایشگاه‌ها می‌باشد دخالت دارد. كه برخی از این عوامل عبارتند از: تلویزیون، رسش بدنی، سلامت بدن، هوش، محیط خانواده و...14
ولی در قرآن از آن جا كه علت را منحصر در ماده نمی‌داند علت «غیرمادی» را برای رشد زبان برخی افراد ثابت می‌داند و می‌فرماید:
«وَیُكَلِّمُ النَّاسَ فِی الْمَهْدِ وَكَهْلاً وَمِنَ الصَّالِحِینَ»15 و آیه «كَیْفَ نُكَلِّمُ مَن كَانَ فِی الْمَهْدِ صَبِیّاً»16
و در گهواره و میان سالی با مردم سخن خواهد گفت.» «چگونه با كودكی كه در گهواره است سخن گوییم...»
این «علت غیرمادی»، «اراده خداوند» است كه به صورت اعجاز در حضرت عیسی(ع) تجلی كرده است.
4 ـ 6. خانواده:
خانواده از عوامل مؤثر در رشد انسان است. قرآن كریم با تأكید بر ایجاد خانواده‌ی سالم و آرام، بر این نكته تاكید كرده است و می‌فرماید:17
«وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجاً لِّتَسْكُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَكُم مَوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِی ذلِكَ لَآیَاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَكَّرُونَ»18
«و از نشانه‏هاى او این است كه همسرانى از (جنس) خودتان براى شما آفرید، تا بدان‏ها آرامش یابید، و در بین شما دوستى و رحمت قرارداد؛ قطعاً در آن‏[ها ]نشانه‏هایى است براى گروهى كه تفكّر مى‏كنند.»
5 ـ 6. رشد شخصیت:
تأكید قرآن بر این نكته كه محرومیت جنسی لزوماً موجب آسیب نیست. این نظریه بر خلاف نظریه‌ی «فروید» است ولی با نظر «مزلو» قابل تفسیر است.19
«وَلْیَسْتَعْفِفِ الَّذِینَ لاَ یَجِدُونَ نِكَاحاً حَتَّى‏ یُغْنِیَهُمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ»20
«و كسانى كه (وسایل) ازدواج نمى‏یابند، باید خویشتندارى كنند تا خدا از بخشش خود آنان را توانگر سازد. و از میان آنچه (از بردگان) مالك شده‏اید، كسانى كه خواستار (قرارداد آزادى =) مُكاتبه هستند، پس با آنان (قرارداد) مُكاتبه ببندید، اگر در (آزادى) ایشان نیكى مى‏دانید؛ و از مال خدا كه به شما داده، به آنان بدهید. و كنیزان جوانسال خود را اگر پاكدامنى را مى‏خواهند، بر تجاوزكارى (= زنا) به اكراه وامَدارید، تا (كالاى) ناپایدار زندگى پست (دنیا) را بجویید؛ و هر كس آنان را (بر این كار) به اكراه وادار كند (و پشیمان شود،) پس بعد از اكراه آنان خدا بسیار آمرزنده [و] مهرورز است.»
قابل ذكر است كه اسلام در مورد تنظیم مسایل جنسی در جامعه، اهمیت زیادی قایل است21 ولی همان طور كه گفته شد لزوماً محرومیت جنسی را موجب آسیب نمی‌داند.
6 ـ 6. كفایت اجتماعی:
كفایت اجتماعی عبارت است از: «قابلیتی كه كودك می‌تواند به وسیله‌ی آن از منابع محیطی بهره جوید و نتیجه‌ی رشدی خوبی به دست آورد.»22
از قرآن كریم نیز ویژگی نیاز به پیشرفت را در آدمی می‌توان استنباط كرد:
«یَاأَیُّهَا الْإِنسَانُ إِنَّكَ كَادِحٌ إِلَى‏ رَبِّكَ كَدْحاً فَمُلاَقِیهِ»23
اى انسان! در حقیقت تو به سوى پروردگارت كاملاً تلاش مى‏كنى (و رنج مى‏كشى) و او را ملاقات مى‏كنى.
جمع‌بندی:
گفته شد قرآن كتابی است كه برای تربیت انسان نازل شد و در مواقع ضرورت پرده از اسرار علمی موجود در طبیعت برداشته است. از جمله موارد اشاره شده آیاتی است كه در موضوع روان‌شناسی نازل شده است. در متن مواردی را برای نمونه آورده‌ایم هر چند از نظر موضوع و از لحاظ آیات منحصر به موارد مذكور نیست
.

کلمات کلیدی:
 
اطلاعات قرآنی
ساعت ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/٤/۸  

برای مطالعه تفسیر نمونه قرآن

 به این آدرس مراجعه کنید:

http://www.amiralmomenin.net/books/persian/tafsir/nemona.html


کلمات کلیدی:
 
اطلاعات قرآنی(تفسير سوره حمد آیه ۲)
ساعت ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/٤/۸  
کلمات کلیدی:
 
اطلاعات قرآنی(تفسير سوره حمد)
ساعت ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/٤/۸  
کلمات کلیدی:
 
اطلاعات قرآنی(فهرست سوره های قرآن کريم)
ساعت ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٤/٧  

 

1. سورة الفاتحة 

31. سورة لقمان 

61. سورة الصف 

91. سورة الشمس 

2. سورة البقرة 

32. سورة السجدة 

62. سورة الجمعة 

92. سورة اللیل 

3. سورة آل عمران 

33. سورة الأحزاب 

63. سورة المنافقون 

93. سورة الضحى 

4. سورة النساء 

34. سورة سبأ 

64. سورة التغابن 

94. سورة الشرح 

5. سورة المائدة 

35. سورة فاطر 

65. سورة الطلاق 

95. سورة التین 

6. سورة الأنعام 

36. سورة یس 

66. سورة التحریم 

96. سورة العلق 

7. سورة الأعراف 

37. سورة الصافات 

67. سورة الملك 

97. سورة القدر 

8. سورة الأنفال 

38. سورة ص 

68. سورة القلم 

98. سورة البینة 

9. سورة التوبة 

39. سورة الزمر 

69. سورة الحاقة 

99. سورة الزلزلة 

10. سورة یونس 

40. سورة غافر 

70. سورة المعارج 

100. سورة العادیات 

11. سورة هود 

41. سورة فصلت 

71. سورة نوح 

101. سورة القارعة 

12. سورة یوسف 

42. سورة الشورى 

72. سورة الجن 

102. سورة التكاثر 

13. سورة الرعد 

43. سورة الزخرف 

73. سورة المزمل 

103. سورة العصر 

14. سورة إبراهیم 

44. سورة الدخان 

74. سورة المدثر 

104. سورة الهمزة 

15. سورة الحجر 

45. سورة الجاثیة 

75. سورة القیامة 

105. سورة الفیل 

16. سورة النحل 

46. سورة الأحقاف 

76. سورة الإنسان 

106. سورة قریش 

17. سورة الإسراء 

47. سورة محمد 

77. سورة المرسلات 

107. سورة الماعون 

18. سورة الكهف 

48. سورة الفتح 

78. سورة النبأ 

108. سورة الكوثر 

19. سورة مریم 

49. سورة الحجرات 

79. سورة النازعات 

109. سورة الكافرون 

20. سورة طه 

50. سورة ق 

80. سورة عبس 

110. سورة النصر 

21. سورة الأنبیاء 

51. سورة الذاریات 

81. سورة التكویر 

111. سورة المسد 

22. سورة الحج 

52. سورة الطور 

82. سورة الإنفطار 

112. سورة الإخلاص 

23. سورة المؤمنون 

53. سورة النجم 

83. سورة المطففین 

113. سورة الفلق 

24. سورة النور 

54. سورة القمر 

84. سورة الإنشقاق 

114. سورة الناس 

25. سورة الفرقان 

55. سورة الرحمن 

85. سورة البروج 

 

26. سورة الشعراء 

56. سورة الواقعة 

86. سورة الطارق 

 

27. سورة النمل 

57. سورة الحدید 

87. سورة الأعلى 

 

28. سورة القصص 

58. سورة المجادلة 

88. سورة الغاشیة 

 

29. سورة العنكبوت 

59. سورة الحشر 

89. سورة الفجر 

 

30. سورة الروم 

60. سورة الممتحنة 

90. سورة البلد 


کلمات کلیدی:
 
اطلاعات قرآنی(دانلودقرآنdownload quran)
ساعت ٥:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٤/٧  

free download quran 

  دانلود رايگان نرم افزار جزء ۳۰ قرآن کريم

 نرم افزار جزء ۳۰ قرآن کريم:

Quran 30     Quran 30 

Quran 30    

براي ديدن عکسها روی آنها کليک کنيد

مشخصات برنامه:

  - نمايش متن سوره های جزء ۳۰ قرآن کريم
  - تلاوت سوره ها با صداي استاد عبدالباسط
  - ترجمه فارسي سوره ها
 

برنامه را مي توانيد از اينجا دانلود کنيد (MB ۱۱) :
دانلود برنامه 

اگر سرعت اينترنت شما پايين است مي توانيد برنامه را به صورت ۴ قسمت جدا دانلود کنيد و سپس با استفاده از Bat File ‌ آنها را به هم متصل کنيد:

دانلود قسمت ۱      دانلود قسمت ۲        دانلود قسمت ۳       دانلود قسمت ۴
دانلود Bat File

توجه : اگر هنگام اجراي برنامه با پيغام زير روبرو شديد لطفا مربع کوچک را تيک بزنيد و Yes را کليک کنيد.

     اين صفحه را براي دوست خودبفرستيد 

send this page to your friends

    


کلمات کلیدی:
 
اطلاعات قرآنی
ساعت ٦:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٤/٦  

نقش والدين در پيشبرد برنامه‌ درسي آموزش قرآن

 حضرت علي عليه السلام :

 پدر بايد براي فرزند خود ،‌ نام خوب انتخاب کند، او را با ادب و نيکو تربيت کرده و قرآن را به او بياموزد.                                          ( نهج‌البلاغه، فبض الاسلام، حکمت 391 )

 

پدر و مادر گرامي !

-          آيا با برنامه‌ي درسي آموزش قرآن فرزندتان آشنا هستيد؟

-          آيا با وظايف اسلامی و تربيتي خود درباره آموزش قرآن او آشنايی داريد؟

-          آيا برحسن اجراي برنامه آموزش قرآن مدرسه وی نظارت داريد؟

-          آيا ازتوصيه های برنامه ريزان درس قرآن فرزندتان اطلاع داريد؟ 

  

انتظار از والدين محترم در ارتباط با درس قرآن

1-      توصيه به خواندن دقيق پيش‌گفتار کتاب درسی آموزش قرآن

2-      فرزندان عزيزمان بايد با تشويق‌ها و راهنمايي‌هاي لازم و به موقع، سادگي يادگيري قرآن را احساس کنند .از اين رو تشويق به موقع و ايجاد احساس موفقيت دراو ، دوکليد طلايی در کسب موفقيت است.

3-       شما می توانيد با تهيه يک نوار درسی آموزش قرآن ، به يادگيري کامل‌تر و زيباتر قرآن او کمک کنيد تا آنچه را در مدرسه آموخته است، در خانه تمرين کند.

4-      حفظ سوره‌هاي کتاب الزامي نيست؛ ولي اگر فرزند شما به حفظ سوره‌هاي کتاب علاقه نشان مي‌دهد، او را به انجام اين کار تشويق کنيد. اين امر زمينه‌ي مشارکت او را در مسابقات قرآن مدرسه نيز فراهم مي‌کند.

5-      در هر درس يکي از عبارات زيبا، کوتاه و حکمت آميز قرآن به نام پيام قرآني آمده است. حفظ پيام‌هاي قرآني و ترجمه‌ي آن‌ها نيز الزامي نيست ؛ ولي اگر فرزند شما به حفظ اين پيام‌ ها علاقه‌مند است. او را به اين کار تشويق کنيد تا بتواند به تدريج آن ها را سر لوحه ي زندگي خويش قرار دهد.

6-      اگر شما با روش‌هاي آموزش روخواني قرآن آشنايي داريد، از کتاب درسي پيشي نگيريد و هيچ قاعده‌اي را علاوه بر آن‌چه در کتاب آمده است به او نياموزيد. به ياري خداوند، اين آموزش در پايه‌هاي بعد با نظم خاصي پيشرفته و کامل خواهد شد.

7-      هيچ‌وقت بر کودک خود سخت نگيريد، بلکه موفقيت‌هاي او را ارج نهيد و با ملاطفت ، نرمي،‌  صبر و حوصله به او کمک کنيد تا ضعف هاي خود را جبران کند.

8-      در دوره راهنمايی فرزند شما ،علاوه برروان خوانی آيات کتاب درسی ،آموزش ترجمه برخی از عبارات قرآن را نيز مطابق آموزش کتاب ياد می گيرد

9-      در دوره دبيرستان ، درس دينی و قرآن باهم تلفيق شده است .نظارت داشته باشيد تا هردو قسمت مطابق مقدمه کتاب تدريس شود.

10-   به ياد داشته باشيد نقش شما در نظارت بر حسن اجرای آموزش درس قرآن بسيارمؤثر است.

11-   مؤلفين و کارشناسان گروه درسي قرآن دفتر برنامه ريزي و تأليف کتب درسي آماده‌ي هرگونه مشاوره و پاسخ گويي به سؤالات شما والدين عزيز مي باشد

  

 -   برای هرگونه ارتباط با برنامه ريزان آموزش قرآن در آموزش وپرورش می توانيد با صندق پستی363/15855  مکاتبه نماييد.

 


کلمات کلیدی:
 
اطلاعات قرآنی (سوره شناسی )
ساعت ۸:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/٤/٦  

این مطالب را هم ازاین وبلاگ برداشتم

http://shefa114.blogsky.com/

 

اطلاعات عمومی ((سوره شناسی))

 

 

 

تعداد سوره های قرآن:

۱۱۴ سوره

سوره ای که بسم الله ندارد

سوره ی نهم :توبه ((برائت))

چون بسم الله نشان امان ورأفت است و سوره برائت بیزاری نسبت به مشرکان و برداشتن امان است ودر آن شمشیر است.

سوره ای که دو بسم الله دارد:

سوره ی بیست و هفتم : نمل

یکی در آغاز ودیگری در آیه ی 30آغاز نامه ای که حضرت سلیمان (ع)به بلقیس ملکه سبا می نویسد

اولین سوره ای که بر پیامبر نازل شد ومحل نزول

سوره ی علق در غار حرا در نزدیکی مکه

اولین سور ه ی قرآن

سوره ی نصر در سال یازدهم هجری در شصت وسومین سال میلاد پیامبر (ص)در حجه الوداع

آخرین سوره ی قرآن

سوره فاتحه الکتاب (حمد)

0طولانی  ترین سوره قرآن از نظر تعداد آیات و کلمات و حروف

سوره ناس

کوتاهترین ترین سوره ی قرآن از نظر تعداد کلمات وحروف

سوره بقره با 286 آیه و6221 کلمه

بیشترین تعداد سوره ها

در جز سی قرار دارد که 37 سوره می باشد.

محل آیه الکرسی

سوره بقره آیه 255 تا 257

تنها سوره ای که در تمام آیاتش کلمه الله ذکر شده است

سوره مجادله

تنها سوره ای که به زبان بندگان خداست:

سوره ی حمد

تنها سوره ای که خواندنش در نماز ها واجب است وهر مسلمانی حداقل باید روزانه 10بار آن را بخواند:

سوره ی حمد

تنها سوره ای که نامش  در همان سوره 7 بار به کار رفته :

سوره ی شمس

تنها سوره ای که 7 سوگند پشت سر هم در آن سوره ذکر شده است:

نام حضرت یوسف (ع) در سوره ی یوسف

تنها سوره ای که نام یک پیامبر 25 بار در آن ذکر شده است

سوره ی الرحمن آیه ی:

 ((فبای الا ربکما تکذبان))

تنها سوره ای که یک آیه در آن 31بار تکرارشده است:

سوره انعام

تنها سوره ای که هنگام نزول 70000 فرشته آن را بدرقه کردند:

سوره انعام

تنها سوره ای که 70مورد نام خداوند غیر از کلمه الله در آن ذکر شده است:

سوره انعام

تنها سوره ای که اکثر آن مبارزه با انواع شرک وبت پرستی وبدعت است :

سوره مائده و16مرتبه (این خطاب در سوره بقره آیه ی 11 مرتبه آمده است)

سوره ای که بیشترین خطاب یا ایها الذین آمنو  در آن ذکر شده است:

آیات وسورهایی  که قبل از هجرت نازل شد و86 سوره می باشد ((سیزده سال رسالت پیامبر (ص) در مکه))

سوره ی مکی و تعداد آن ها:

(بزرگ ترین سوره ی مکی:سوره ی شعرا با226آیه و.آخرین سوره ی مکی : سوره مطففین)

آیات وسوره هایی که قبل از هجرت نازل شد و86 سوره   می باشد (سیزده سال رسالت پیامبر(ص)در مکه)

سوره های مدنی وتعداد آن ها :

(بزرگ ترین سوره ی مدنی واولین سوره ی آن:سوره ی بقره با286 آیه و کوچک ترین سوره مدنی سوره ی نصر با سه آیه)

آیات وسوره هایی که بعد از هجرت نازل شد و28سوره می باشد((رسالت پیامبر اسلام ده سال بعد از هجرت در مدینه ادامه یافت))

سوره هایی که یکجا نازل شد:

سوره های:حمد ، توحید،کوثر،مسد((تبت)) ،کافرون،نصر،بینه،فلق ،ناس،ضحی ، عادیات ،مرسلات ،صف، انعام، بقیه ی سوره های قرآن به تدریج وبه طور یکسان نازل شده اند

سوره هایی که با حروف مقطعه ((حروف رمز)) آغاز شده است:اولین وآخرین سوره ای که حروف مقطعه دارند: به ترتیب سوره ی بقره و سوره ی قلم نام دارند

29سوره می باشند که عبارتند از:

سوره های شماره ی 2و3و7و10و11و12و13و14و15و19

و20و26و27و28و29و30و31و 32و36و38

و40و41و42و43و44و45و46و50و68

تنها سوره ای که با کلمه ی سوره آغاز شده است:

سوره ی نور

سوره ای که به پاکدامنی وعفت ومبارزه با آلودگی ها معروف است:

سوره ی نور

سوره ای که یه نام از نام های قیامت(حاقه ،واقعه،قارعه) که هر سه نام سوره هستند در آن ذکر شده است:

سوره ی حاقه

سوره ای که پیامبر هنگام نزول آن فرمودند که این سوره مرا پیر کرد:

سوره ی هود

سوره ای که به نام یکی از اصول دین است:

سوره ی  توحید

سوره ای که به نام یکی از فروع دین است:

سوره ی  حج

بلند ترین کلمه قرآن(( فاسقینا کموه))

 در این سوره است:

سوره ی  حجر

بلندترین آیه در این سوره است (آیه۲۸۲معروف به آیه ی دین) :

سوره ی  بقره

توصیف جالبی از خدا در این سوره است (اززبان ابراهیم(ع)):

سوره شعرا ((آیات78 تا82))

سوره هایی که تمام حروف عربی 28حرف در آن جمع هستند :

سوره ی فتح،آیه 29

سوره ی آل عمران آیه 154

کلمه وسط قرآن در این سوره است:

سوره کهف آیه ی 19 کلمه ی ((ولیتلطف))

تنها سوره ای که در آن آیه ای هست که در بین پیامبران فقط به پیانبر اسلام (ص) می فرماید که پیامت سنگین است:

سوره ی مزمل در ایه ی 5((انا سنلقی علیک قولا ثقیلا))

تنها سوره ای که بیشترین تعداد کاربرد کلمه قرآن را دارد:

سوره شمس ،دارای 11سوگند

تنها سوره ای که بیش ترین تعداد کاربرد کلمه ی قرآن را دارد:

سوره ی اسرا که کلمه قران 11بار در آن ذکر شده است

داستانی ترین سوره ی قرآن در درجه ی اول:

سوره ی نوح است که صددرصد آیات راجع به داستان حضرت نوح (ع) است

داستانی ترین سوره ی قرآن در درجه ی دوم:

که 88 درصد آن مربوط به داستان حضرت یوسف (ع) است

بیشترین تعداد آیه ی مربوط به داستان پیامبران الهی سوره های قرآن:

176 آیه سوره  شعرا

(سوره ی شعرا با266 آیه بزرگترین سوره از نظر تعداد آیات بعد از سوره ی بقره است)

سوره هایی که باخطاب ((یا ایها الناس))شروع می شوند:

سوره ی نسا در 15 جز اول قرآن که آیه ی اول این سوره توضیح ((توحید))است.

سوره حج در15 جز دوم  قرآن آیه ی اول این سوره توضیح معاد است

اولین سوره ای که به سوره ای علنی وآشکار در مکه توسط پیامبر (ص)مطرح شد:

سوره نجم

پر تکرارترین کلمه از جمله گروه کلماتی که در سوره ها به کار رفته کلمه ی ((الله)) است که بیش تر از سایر کلمات در سوره های زیر به کار رفته است (تقریبا در40 در صد سوره های قرآن که45سوره را شامل می شود(

سوره ها ی :بقره، آل عمران ،نسا،مائده،انعام،انفال،توبه،یونس،رعد،ابراهیم،

نحل،حج،نور،نمل،قصص، عنکبوت،روم،لقمان،

احزاب،فاطر،صافات،زمر،غافر،شوری،جاثیه،

احقاف،محمد(ص)،فتح،حجرات،حدید،مجادله

،حشر،ممتحنه،منافقون،تغابون،طلاق،تحریم،

نوح،جن،مزمل،بروج،نصر،اخلاص

تنها سوره ای که در روایات به نام یکی از امامان معصوم (ع) معروف است:

سوره ی فجر است که در روایت امام صادق علیه السلام به سوره ی حسین بن علی علیه السلام معروف است.

سوره هایی که با سوگند آغاز می شود:

15 سوره:  صافات،ذاریات،طور،نجم،مرسلات،نازعات،بروج،

طارق،فجر،شمس،لیل،ضحی،تین،عادیات،عصر.

اولین قسم قرآن از سوره ی صافات شروع می شود.

در پنج سوره بعد از حروف مقطعه که سرآغاز آن سوره ها هستند بلافاصله قسم ذکر شده عبارتند از سوره های: ص،ق،ن،یس،زخرف،دخان

در دو سوره ی نیز سوگند به صورت جمله خبری بیان کرده:سوره ی قیامه و سوره ی بلد.

سوره هایی که سجده واجب (احکام وذکر آن)

درچهار سوره ی قران سجده واجب وجود دارد :

1- آیه 15،سجده 2- آیه ی 37 ،فصلت 3- آیه ی آخر سوره نجم 4- آیه ی آخر سوره ی علق

اگر کسی این آیات را بخواند وبشنود پس از اتمام آیه یا در صورت فراموشی،هر وقت یادش بیاید باید سجده کند ودر سجده بگوید))ذکر سجده واجب))

لا اله الا الله حقا حقا لا اله الا الله ایمانا وتصدیقا لا اله الا الله عبودیا و رقا لامستکبرا ولا مستکبرا بل انا عبد ذلیل خائف  مخسکین مستکین

سوره هایی که سجده ی مستحب(مندوبه)  دارند:

تنها سوره ای که  سجده مستحب دارد:

سوره حج

در11سوره :

1. آیه آخر سوره ی اعراف   

 2.آیه 15 سوره رعد   

 3.آیه 48 سوره نحل 

 4. آیه 107 سوره ی اسرا   

 5. آیه ی 58 سوره ی مریم

6. آیه ی 18 سوره حج       

7. آیه ی 77 سوره حج   

  8. آیه ی 60 سوره ی فرقان

9. آیه ی 25 سوره ی نمل

 10.آیه ی 24 سوره ی ص   

11. آیه ی 21 سوره ی انشقاق

 

گرد آورندگان:رضا پور سراج و علی بید گلی


کلمات کلیدی:
 
اطلاعات قرآنی (نزول قرآن)
ساعت ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٤/۳  

فهرست

پيش‏گفتار

فصل اوّل: نزول قرآن و جمع‏آورى آن در زمان پيامبر(ع)

مبحث دوم: جمع‏آورى قرآن بر حرف واحد

فصل دوم: حديث سبعة احرف و بررسى آن‏

مبحث دوم: در جستجوى ريشه‏ها

مبحث سوم: پيامدهاى حديث سبعة احرف‏

فصل سوم: بررسى و نقد برخى از ديدگاه‏هاى‏

مبحث دوم: ديدگاه‏هاى مستشرقان و نقد آن‏

فصل چهارم: قراآت و حروف سبعه(1)

قراآت و حروف سبعه(2)

فصل پنجم: كلام نورانى امام صادق(ع)

بررسى دلالت روايت امام صادق(ع)

فصل ششم: منزلت سبعة احرف نزد علماى شيعه‏

مبحث دوم: ديدگاه علما و دانشمندان شيعه در حديث سبعة احرف‏

كتابنامه‏

فهرست

پيش‏گفتار

فصل اوّل: نزول قرآن و جمع‏آورى آن در زمان پيامبر(ع)

مبحث دوم: جمع‏آورى قرآن بر حرف واحد

فصل دوم: حديث سبعة احرف و بررسى آن‏

مبحث دوم: در جستجوى ريشه‏ها

مبحث سوم: پيامدهاى حديث سبعة احرف‏

فصل سوم: بررسى و نقد برخى از ديدگاه‏هاى‏

مبحث دوم: ديدگاه‏هاى مستشرقان و نقد آن‏

فصل چهارم: قراآت و حروف سبعه(1)

قراآت و حروف سبعه(2)

فصل پنجم: كلام نورانى امام صادق(ع)

بررسى دلالت روايت امام صادق(ع)

فصل ششم: منزلت سبعة احرف نزد علماى شيعه‏

مبحث دوم: ديدگاه علما و دانشمندان شيعه در حديث سبعة احرف‏

كتابنامه‏


کلمات کلیدی:
 
اطلاعات قرآنی(شان نزول قرآن)
ساعت ۱۱:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٤/۳  
نام كتاب : داستانهايى از شان نزول قرآن
نويسنده : على نورالدينى


مقدمه
يهوديان لجوج (بقره /89)
سئوالاتى درباره (بقره / 97)
سوء استفاده از كلمات (بقره /104)
تقاضاهاى نابجا (بقره /08
مشاجره پيش پيامبر (بقره /113)
ايراد تازه مسلمانان (بقره /120)
تفاخر اقليت ها (بقره /135)
بتان صفا و مروه (بقره /158)
حفر خندق (بقره /187)
جنگ مقابله به مثل (بقره /190)
خوش چهره منافق (بقره 204-206)
پاسداران امير المومنين عليه السلام (بقره /207)
حكم فرماندهى (بقره /217)
ازدواج با زنان مشرك (بقره /221)
اهميت نماز ظهر (بقره /238)
بيمارى طاعون در شام (بقره /243)
مذهب اجبارى (بقره /256)
انفاق براى خدا (بقره /272)
اصحاب صفه (بقره /272)
خصوصيات عيسى عليه السلام (آل عمران 1-3)
محاسبات حروف مقطعه (آل عمران /7)
عبدالله بن سلام به تورات (آل عمران 25-23)
عزت و ذلت از آن خداست (آل عمران 26-27)
نقشه براى سست كردن مومنان (آل عمران /72-73)
مدح خائن و امين (آل عمران /75)
احترام پيامبر صلى الله عليه و آله (آل عمران /79)
احترام پيامبر صلى الله عليه و آله (آل عمران /79)
توبه بعد از اشتباه (آل عمران /86)
انفاقات با داوم (عمران /92)
نقشه يهودى (آل عمران 98)
نتيجه اختلاف (آل عمران /103)
زيبنده همسر هارون
شايعه بى ثمر (آل عمران /113)
اثر يك خبر دروغ (آل عمران /144 )
قرض خداوند (آل عمران / 181)
شاعر بد زبان (آل عمران / 186)
نجاشى مسلمان از دنيا رفت (آل عمران /199)
مال يتيم (نساء/2)
حسان بن ثابت (نساء11-12)
ازدواج با نامادرى (نساء /32)
سر نوشت وحشى (نساء /48)
عهد شكنى (نساء /51)
امانت دارى (نساء/51)
داورى پيامبر (نساء /60)
انتقام بى مورد (نساء /63)
اختلاف بر سر آبيارى (نساء /64)
دوستى پيامبر (نساء/69)
تابع وظيفه (نساء /77)
ياد آورى شكست (نساء /84)
مردمان بى هجرت (نساء /88)
هديه به هم پيمانان (نساء /90)
ايمان دروغين (نساء /91)
غلام ابوجهل (نساء/92)
كشتن بى اجازه (نساء /94)
مهاجران (نساء /100)
نماز خوف (نساء /102)
مقابله به مثل (نساء /104)
گزارش قتاده (نساء /105)
دو همسرى (نساء /128)
رسالت انبياء يكسان است (نساء /136)
عيسى پسر خدا نيست (نساء172-173)
ملاقات مريض (نساء /176 )
حكم ذبح سگ (مائده /4)
حكم سنگسار در تورات (مائده /41)
على عليه السلام قائده البرره (مائده /55)
عمل به كتب پيشين (مائده /68)
بيماران نمك نشناس (مائده /79)
منع از ترك دنيا (مائده /87)
ميهمانى سعد بن وقاص (مائده /90)
صيادى حرام (مائده /94)
سوالات بى مورد (مائده 101و102)
وصيت در هنگام مرگ (مائده /106)
تقاضاى مشركان (انعام /101)
افسر رشيد اسلام (انعام /122)
تبليغ (اعراف /184)
اموال پيامبر صلى الله عليه و آله (انفال /1)
اشاره خيانت (انفال /27)
غار ثور (انفال /29)
افتخارات بجا و نابجا انفال
جنگ و جمع آورى محصول پروردگار (توبه /38)
عشق بى مورد (توبه /49)
خوش باورى مصلح (توبه /61)
توطئه قتل پيامبر صلى الله عليه و آله (توبه /64)
دنيا طلبى (توبه /75)
انفاق اندك (توبه /79)
مسجد منافقين (توبه /108)
سستى در رفتن به جبهه (توبه /117)
فكر نيكو (توبه /117)
برادرى على عليه السلام (هود12)
مدعى دروغين نبوت (رعد 30-32)
لجوجان مشرك (رعد /32)
معامله پرسود (نحل 41-42)
حق پذيران (نحل 95-97)
تقيه (نحل 106-111)
ياد آورى قيامت (اسراء 38-40)
اظهار نظر مشركان (اسراء /45)
آغاز هجرت (اسراء /76-77)
بر خورد مشركان با پيامبر (اسراء /90)
پاسخ سوالات (كهف 9-12)
همنشينى با فقرا (كهف /28-31)
عاشق و معشوق (مريم /64 )
رنج عبادت (طه /1-8)
مردان مبارز ( /19)
جنگ دفاعى (حج /55)
بزرگ انصار (نور /6-7)
ماجراى افك (نور 16-11)
قضاوت رسول الله صلى الله عليه و آله (نور /46-50)
حالت فوق العاده (نور /55)
داماد يك شبه (نور /62-64)
انسانى عالى (فرقان /7-10)
عهدى خوب (فرقان / 27- 29)
اشك شوق (قصص 51-55)
بازگشت پيامبر به كعبه (قصص 85-88)
دعوت به هجرت (عنكبوت /1-3)
مادران بى انديشه (عنكبوت /8-9)
غم روزى نخور (عنكبوت / 56-60)
ترس بيهوده (عنكبوت 67-69)
اخبار غيبى (روم /1-7)
تاجر قصه گو (لقمان /6-9)
امان ابوسفيان (احزاب /1-3)
مرد دو قلبى (احزاب /4)
تقاضاى همسران پيامبر (احزاب /21-31)
ازدواج مساله دار (احزاب /36-38)
اذيت ميهمان (احزاب /53)
شايعه سازان (احزاب 59-62)
ادعاى تهى (فاطر 42-43)
دليل بيهوده (يس /77-79)
عموى مهربان ( /1-3)
پيشنهاد بد و خوب (ص /4-7)
احسن الحدبث (زمر/ 23 - 26 )
زبونى بت (زمر / 46 - 37 )
دوستى اهل بيت (21-31)
آرزوى پرواز (شورى /27)
خداوند ديدنى نيست (شورى /51)
هر كس با معبودش محشور مى شود (زحر فرمود /57)
سرزنش به خاطر اموال (احقاف /11)
اسلام اجنه (احقاف / 29تا32)
محصول سفر (شان نزول ديگرى درباره همين آيات )
عدم سبقت بر رهبر (حجرات /1)
خطيب توانا (حجرات /5)
قضاوت عجولانه (حجرات /6-8)
ماريه مادر ابراهيم (حجرات /6-8)
اوس و خزرج (حجرات /9-10)
اهانت بى مورد (حجرات /11-12)
آثار غيبت (حجرات /12)
اظهار اسلام دروغين (حجرات /14-17)
عمل هر كس بدوش خودش (نجم / 33-41)
جوابگوى تواناتر (حديد /16-18)
ايمان نجاش (حديد /28-29)
طلاق جاهليت (مجادله /1-4)
درگوشى ناپسند (مجادله /8-10)
سلام بد كردن بر پيامبر صلى الله عليه و آله (شان نزولى ديگر در همينمورد)
آداب نشست و بر خاست (مجادله /11)
نجواى خوب (مجارله /12)
توطئه قتل (حشر /1-5)
حق رياست (حشر/6)
عاقبت انديشان (حشر 11-14)
ساره جاسوس (ممتحنه /1-3)
همسر مهاجر (ممتحنه /10-11)
گفتار بى عمل (صف /1-4)
نتيجه نفاحق تعالى (منافقين /5-8)
عفو الهى (تغابن /14-18)
توطئه همسران (تحريم /1-5)
اميرالمومنين و دشمنانش معارج
فضيلت اهل بيت انسان
مرد نابينا (عبس /1-2)
كم فروشى مطففين
نتيجه استهزاء مطففين
بخيل پر طمع اليل
قطع وحى الضحى
ماجراى كوه حرا علق
عظمت اميرالمومنين عليه السلام والعاديات
شمارش قبور تكاثر
غيبت پيامبر صلى الله عليه و آله والعصر
پيامبر صلى الله عليه و آله تمام انسان ها فيل
وليد بن مغيره كافرون

 


کلمات کلیدی:
 
(۳۰ فرمان طلايی برای خوب بودن)
ساعت ۱۱:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٤/۳  
امشب یه مطلب رو در مجله خوندم مطلب جالبی بود  خودم تصمیم گرفتم به اون عمل کنم برای شما هم می نویسم شما هم اگه دوست داشتید به اون عمل کنید مطمئنا ضرر نمی کنید.

 سی فرمان طلایی برای سی روز طلایی

 1- امروز لباس هایمان را سرجای خود بگذاریم.

2- امروز هنگام گوش دادن به موسیقی دلخواهمان حداقل ۲ دقیقه به آفرینش و کائنات فکر کنیم.

 3- امروز به یک اشتباه خود توجه کرده ودر آن مورد از خداوند طلب بخشش کنیم.

4- این جمله را چهار بار در روز تکرار کنیم:قناعت موجب خیر وبرکت در زندگی من می شود.

 5- روزمان را با این جمله شروع کنیم:خداوندا به من توفیق بده منشا خیر برای دیگران باشم.

 6- (برای خداپرست مبادی آداب بودن اهمیت بسیار زیادی دارد.) این جمله را امروز سه بار تکرار کنید.

7- امروز هنگام عبادت برای همه ی مخلوقات، دعای خیر کنیم.

8- امروز دو دقیقه به صفت مثبتی که دوست داریم در ما تقویت شود فکر کنیم.

 9- امروز سه بار به خود یاد آوری کنیم:با بیان معایب دیگران باری از دوش آنها بر می داریم وبر دوش خود می گذاریم.

10- امروز سه مورد از فواید شکر گزاری از نعمت های خداوند را یادداشت کنیم.

 11- امروز آب فراوان بنوشیم.

 12- امروز حداقل یک بار به زحماتی که والدین برایمان کشیده اند فکر کرده و برایشان از خداوند طلب خیر کنیم.

۱۳- امروز حداقل پانزده دقیقه یک مطلب معنوی بخوانیم.

14- امروز کاری برای والدین خود به منظور قدردانی از آنها انجام دهیم.

 15- امروز پولی را که قصد داریم صرف خرید تنقلات کنیم به یک مستحق بدهیم.

 16- امروز ظهر هنگام اذان به درددل با خدا بپردازیم.

 17- امروز یکی از کارهای عقب افتاده مان را انجام دهیم.

18- امروز سه بار این شعر را بخوانیم:شکر نعمت نعمتت افزون کند کفر نعمت از کفت بیرون کند.

19- امروز این دعا رو هنگام عبادت بخوانیم:خدایا به من توفیق بده که خیرم به مردم برسد.

۲۰- امروز ده دقیقه صرف مرتب کردن خانه مان کنیم.

 21- امروز سه نوبت تکرار کنیم:فرد خدا پرست نباید از شخصی یامسئله ای دلگیرشود یا گله وشکایت کند.

۲۲- امروز با یکی از دوستان یا نزدیکانی که از او بی خبریم تماس بگیریم وجویای احوالش شویم.

۲۳- امروز شخصی را که به ما مطلبی آموخته به یاد آوریم ودر قلبمان از او قدردانی کنیم.

24- امروز پنج نوبت به خود متذکر شویم که: تو تنها نیستی خود را تنها احساس نکن خدا با توست.

25- امروز حداقل دو جمله ی محبت آمیز به اطرافیان بگوییم.

 26- امروز حرف کسی را قطع نکنیم و شنونده ی خوبی باشیم.

 27- امروز قبل از خواب یک صفحه ازیک کتاب معنوی (قرآن نهج البلاغه و..)رابخوانیم وروی یک جمله ازآن فکر کنیم.

28- امروز به گذشته بر گردیم اگر با گفتارمان باعث رنجش کسی شده ایم از خدا طلب بخشش کنیم.

۲۹- امروز نوبت خدمت به خلق به وسیله ی امکانات مالی است حداقل یک مورد انجام دهیم.

۳۰- در طول روز هر گاه عیبی از دیگران مشاهده کردیم مبلغی کنار بگذاریم ودر پایان روز آن را به یک مستحق بدهیم واز خداوند پاداش بگیریم.


کلمات کلیدی:
 
اطلاعات قرآنی
ساعت ۱٢:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/٤/۳  
يك استاد دانشگاه: قرآن كريم تكميل‌كننده بحث گويش شناسي است

داخلي. فرهنگي. دانشگاه آزاد. آموزش. قرآن
رئيس مركز پژوهش‌ها و فعاليت‌هاي قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به مفردات قرآن به عنوان نخستين گام در علم تفسير، گفت: قرآن كريم به نوعي تكميل‌كننده بحث گويش شناسي است.

به گزارش ايرنا، "بابك فرزانه" درنشست تخصصي قرآن كريم، در دانشگاه ازاد اسلامي مفردات قرآن را داراي شاخه‌هاي متعدد دانست و افزود: مفردات قرآن كريم عنوان نخستين گام در دانش تفسير است.

فرزانه، هدف از تدوين لغت نامه‌هاي قرآن را پاسداري از قرآن خواند و افزود: نخستين دليلي كه دانشمندان را متوجه زبان قرآن كرد، توجه به مفاهيم قرآني بود زيرا قرآن جز به استفاده از واژه‌هاي آن شناخته نخواهد شد.

وي با اشاره به سه منبع براي دريافت معاني و واژه‌هاي قرآني گفت: منبع عمومي ويژه قرآن كريم نبوده و منبع قرآني عمومي نيز به معاني تفاسير، مشتمل بر جنبه ادبي و لغوي قرآني و از منابع ويژه نيز تحت عنوان " غريب القرآن" از آن ياد شده است.

عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي اظهار داشت: عشق و علاقه دانشمندان به قرآن و بحث‌هاي قرآني موجب به وجود آمدن "غريب القران" بسياري شده و نخستين لغت نامه را كه تحت اين عنوان مي‌شناسيم، توسط "ابن عباس" تاليف شده است.

نخستين نشست تخصصي قرآن كريم، با حضور چند تن از استادان علوم قرآني و دانشجويان دانشگاه آزاد، در دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات برگزار شد.

در اين نشست، دكتر "ايزدي" عضو هيئت علمي دانشگاه امام صادق(ع) درباره نقش قرآن در پيدايش و گسترش مدارس علم نحو گفت: پيدايش علم نحو به بركت وجود قرآن و تاثير مستقيم از قرآن كريم شكل گرفته است.

وي بااشاره به گسترش مكاتبات علم نحو در بصره، شام، كوفه، بغداد و حوزه‌هاي نحوي اندلس، تصريح كرد: يكي از مهمترين ابعاد قرآن كريم، دانش‌هاي بي‌پايان اين كتاب آسماني است كه مي‌توان از جمله آن به آيات متعدد قرآن در زمينه‌هاي هدايت گري و انسان‌سازي اشاره كرد.

ايزدي با بيان اين كه قرآن كريم موسس برخي از علوم بوده كه از آن به علوم قرآن تعبير مي‌شود، افزود: قرآن تاثير شگرفي در پيدايش علوم ادبي و عربي داشته و عربي بودن قرآن در جهان اسلام موضوعيت دارد كه در آيات متعدد اين كتاب آسماني نيز به آن اشاره شده است.

درادامه اين نشست، دكتر "تقويان" عضو هيئت علمي دانشگاه امام صادق(ع) نيز به مباحثي درباره تاثير قرآن كريم در پيدايش و گسترش علم بلاغت پرداخت و اظهار داشت: علم بلاغت مشتمل بر سه علم معاني، بيان و بديع است و آنچه از اين علم امروزه به دست ما رسيده، سه علم مشخص بوده كه از آن به علوم بلاغت تعبير مي‌شود.

وي با بيان اين كه علم بلاغت ايجاد و شكوفايي خود را مديون قرآن كريم مي‌داند، افزود: علم بيان، علم آشنايي باانواع روش‌هاي بياني براي تاثيرگذاري بر مخاطب، علم معاني كالبد و جسم كلام و علم بديع نيز، علوم آرايش‌هاي زباني و معاني كلام است.

تقويان گفت: پديده بلاغت در دوره پيش از اسلام با توجه به شواهد تاريخي وجود داشته و منظور از پيدايش علوم بلاغت شناسايي و تنظيم علم بلاغت به عنوان يك علم مدون است.

وي با اشاره به سه نظريه اعجاز در لفظ قرآن، اعجاز در هماهنگي حروف و كلمات و اعجاز نظم قرآني، افزود: نظمي بي‌سابقه و بديع در قرآن موجود است كه در متون قبل از اسلام ديده نمي‌شود و رويكرد مسلمانان به اعجاز قرآن يكي از عوامل موثر در تدوين علم بلاغت است.

دكتر "پاكتچي" عضو ديگر هيئت علمي دانشگاه امام صادق (ع) نيز در اين نشست، به بحث درباره تاثير قرآن درمطالعات گويش شناسي عربي پرداخت و گفت:
معني لغوي پيش شناسي، شناخت دانش زبان شناسي است.

ارسال خبر: ۱۱:۴۸ ‪چهارشنبه، ۳۰ خرداد ۱۳۸۶‬ نسخه قابل چاپ


کلمات کلیدی:
 
اطلاعات قرآنی
ساعت ٥:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/٤/٢  
بررسی روش‌ها و اثرات فعاليت‌ها و احكام قرآنی در مدارس(7)
تغيير كتاب‌های قرآن سواد قرآنی دانش‌آموزان را ارتقا داده است

تغيير كتاب‌های قرآن و اضافه شدن مباحث ترجمه و مفاهيم، وضعيت قرآنی دانش‌آموزان را ارتقا داده است.

«محسن باقری» از كارشناسان و معلمان قرآن ، با بيان اين مطلب تصريح كرد: از چندسال پيش كه كتاب‌های درسی قرآن تغيبر كرد و كتاب‌ها بر اساس شيوه جديد تنظيم شد، وضعيت خيلی بهتر شده است.

وی كه از سال 73 تاكنون در مقاطع ابتدايی، راهنمايی و متوسطه به تدريس قرآن مشغول است، افزود: در سال‌های گذشته بچه‌ها تنها با روخوانی قرآن آشنا می‌شدند و فهم قرآن و ترجمه در مباحث درسی دخيل نبود اما الان ترجمه و مفاهيم باعث ايجاد دريافت اوليه از آيات در دانش‌آموزان می‌شود.

 لزوم‌تغيير‌دررويكردمسابقات‌قرآن
مشكل ديگر اين مسابقات اين است كه به هرحال در يك مسابقه يك يا چند نفر بايد به عنوان برنده معرفی شوند، البته اين موضوع در نفرات برگزيده تاثير مثبت به جا می‌گذارد اما به طور قطع آثار منفی زيادی برای ساير شركت‌كنندگان دارد كه من خودم بارها از نزديك شاهد گريه بچه‌ها پس از مسابقه بوده‌ام

باقری تصريح كرد: دانش‌آموزان در صورت آموزش مناسب طی دوران سه ساله راهنمايی، تقريبا تا حد 40 تا 50 درصد می‌توانند بر معانی قرآن مسلط شوند.

اين معلم قرآن اظهار كرد: البته در كنار اين مزيت‌ها، مشكلاتی هم وجود دارد؛ يكی اين‌كه تدريس در مدرسه تا پايان ارديبهشت‌ماه كه امتحانات دانش‌آموزان شروع می‌شود، وجود دارد و پس از آن دانش‌آموزان تا مدت چهار ماه و آغاز سال تحصيلی جديد تقريبا با قرآن سرو كاری ندارند و اين عدم استمرار موجب فراموشی آموخته‌های آنان می‌شود.

وی افزود: كانون‌های قرآن بيرون هم به علت همه‌گير نبودن نمی‌توانند، جوابگوی اين موضوع باشند، البته مدارس هم بعضا اين كلاس‌ها را در ايام تابستان به صورت فوق‌العاده تشكيل می‌دهند اما از ميان 100 دانش‌آموز ممكن است تنها 20 نفر استقبال كنند.

اين كارشناس قرآن درباره مسابقات قرآنی و دينی مدارس اظهار كرد: برخی از رشته‌های اين مسابقات مانند مفاهيم قرآن و يا نهج‌البلاغه بسيار خوب است اما در رشته‌هايی مانند حفظ و قرائت اين‌گونه نيست؛ دانش‌آموزی به طور مثال در رشته حفظ شركت می‌كند و در هنگام ارايه محفوظاتش پر اشتباه ظاهر می‌شود ولی به دليل نبود رقيب برای او، رتبه اول را كسب می‌كند، اين مقام در واقع كاذب است، مقام واقعی نيست چون قرآن بلد نيست.

وی افزود: مشكل ديگر اين مسابقات اين است كه به هرحال در يك مسابقه يك يا چند نفر بايد به عنوان برنده معرفی شوند، البته اين موضوع در نفرات برگزيده تاثير مثبت به جا می‌گذارد اما به طور قطع آثار منفی زيادی برای ساير شركت‌كنندگان دارد كه من خودم بارها از نزديك شاهد گريه بچه‌ها پس از مسابقه بوده‌ام.

باقری گفت: كسب مقام‌های اين گونه‌ای خيلی با اهداف قرآنی و ترويج قرآن مناسبت ندارد، مسابقه قرآن، مسابقه دو و فوتبال و ... نيست، قرآن بايد به متن زندگی افراد و جامعه برود.

وی افزود: من خودم هفت سال مسابقات قرآن منطقه شميران را برگزار كردم و ديدم بچه‌هايی كه رتبه نياوردند، با گريه مسجد را ترك می‌كردند؛ قرآن هدفش اين نيست كه يك نفر را برنده كند و اشك بقيه را دربياورد.

اين معلم قرآن تصريح كرد: ما در مجموعه مدرسه خودمان، به جای مسابقه جشنواره قرآنی راه‌انداختيم و مسابقه موضوعات قرآنی را بر اساس قالب‌های هنری برگزار كرديم.

باقری افزود: بر اساس اين طرح به طور مثال آيات موضوعی مانند توكل را به دانش‌آموزان ارايه می‌‌كنيم تا دانش‌آموزان آن را با ترجمه حفظ كنند و درباره آن تحقيق كنند و حتی به تفسير مراجعه كنند، يعنی پل‌های آشنايی با قرآن را به آنان نشان می‌دهيم يا به آنان می‌گوييم راجع به يك آيه فكر كنند و نقاشی بكشند و يا صحبت كنند و در پايان هم به همه آنان جايزه می‌دهيم.

اين معلم قرآن گفت: به همه دانش‌آموزان بر اساس زحمتی كه كشيده‌اند پاداش می‌دهيم، فرهنگ قرآن هم همين‌گونه است كه هر كس به اندازه كاری كه انجام می‌دهد، پاداش می‌گيرد.

 يك‌كارشناس‌قرآن:
وی با انتقاد از نبود طرح واحد و جامع آموزش قرآن در مدارس افزود: معلمان اگر در طول دوران خدمت تحت آموزش‌های ضمن خدمت مستمر، قوی و واحد قرار بگيرند، آن وقت نتيجه می‌گيريم؛ كانون ربان ايران شعبه‌های زيادی دارد اما در هر شعبه‌ای كه برويد به يك نحو تدريس می‌كنند چون معلمانش همه آموزش ديده‌اند اما در قرآن اين اتفاق نيفتاده است و سليقه‌ای كار می‌شود

وی درباره رسم‌الخط موجود در كتاب‌های آموزشی قرآن مدارس افزود: در رسم‌الخط، ساكن را نگذاشته بودند كه می‌توانست موجب ايجاد اشكال برای دانش‌آموزان شود كه البته با تذكراتی كه داديم، اين مشكل از سال بعد اصلاح شد.

باقری درباره محافل قرآنی در مدارس و تاثيرگذاری آن اظهار كرد: رويكرد مدارس در ايجاد برنامه‌های گسترده، مانند رقابت برای آزمون ورودی آموزشگاه‌های مختلف باعث شده تا ذهن دانش‌آموزان بيش از آن كه معطوف به حضور در محافل و برنامه‌های قرآنی باشد، درگير كلاس‌های ديگری مانند زبان و رايانه و ... باشد، چون اين بخش‌ها جذابيت‌هايی دارد كه ما در برنامه‌های قرآنی نتوانسته‌ايم آن را ايجاد كنيم.

وی با انتقاد از نبود طرح واحد و جامع آموزش قرآن در مدارس افزود: معلمان اگر در طول دوران خدمت تحت آموزش‌های ضمن خدمت مستمر، قوی و واحد قرار بگيرند، آن وقت نتيجه می‌گيريم؛ كانون زبان ايران شعبه‌های زيادی دارد اما در هر شعبه‌ای كه برويد به يك نحو تدريس می‌كنند چون معلمانش همه آموزش ديده‌اند اما در قرآن اين اتفاق نيافتاده است و سليقه‌ای كار می‌شود.

باقری گفت: اگر محافل و موضوعات قرآنی به‌صورت صحيح و قوی اجرا شود، می‌تواند موجب جذب دانش‌آموزان شود و نتيجه خوبی می‌دهد.

اين كارشناس قرآن در پايان تاكيد كرد: تراكم فوق برنامه‌های آموزشی مانند كلاس زبان، كلاس‌های ورزشی و ... برای دانش‌آموزان باعث شده تا تمايل چندانی به حضور در برنامه‌های قرآنی نداشته باشند، البته در صورتی كه اين قبيل برنامه‌ها با جذابيت زياد ايجاد شود، می‌تواند موجب رقابت با ساير رشته‌ها برای دانش‌آموزان شود.


کلمات کلیدی: