قاريان كشورنبايدبه بهانه اختلاف قرائت ازتلاوت ذکر«بسمله»خود‌داری كنند 

 يك كارشناس قرآني از برخی قاريان كشور كه به بهانه وجود اختلاف قرائات، درتلاوت‌هايشان ازقرائت آيه«بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم» خود‌داری می‌كنند، انتقاد‌كرد.

 « رضا نباتی »، در اين باره می‌گويد: در برخی ازمحافل ومجالس قرآنی كشورمشاهده‌می‌شود، كه قاريان محترم قرآن ( كه به طورعمده از نفرات ممتاز قرائت قرآن كشورهستند) و يا برخی گروه‌های هم‌خوانی وتواشيح، آيه شريفه « بسم‌الله الرحمن‌الرحيم» ابتدای يك سوره  را نمی‌خوانند كه اين موضوع با اعتقادات ما شيعيان سازگار‌نيست.

 اول تلاوت هرآيه با نام خدا

خداوند متعال در سوره مباركه «نمل» و در داستان حضرت سليمان و بلقيس در عمل به همه می‌آموزد كه اين روش الهي و سنت انبياء عليهم‌السلام است كه هر نوشته‌ای را با نام خداوند بخشنده مهربان آغاز‌كنند 

وی افزود: براساس اعتقاد ما شيعيان، « بسم‌الله الرحمن‌الرحيم » جزء آيه اول هرسوره است و برای تبرك و زينت نيست و نمی‌توان به بهانه اختلاف قرآئت و تلاوت به روش‌های « همزه، ورش، ابوعمر و ابن عامر» از اين مسئله اعتقادی عدول كرد.

نباتی با بيان رواياتی از پيامبر(ص) در تاييد اين نظر تصريح‌كرد: اگر به تمامي مصاحف شريف قرآن در سراسر چهان از ابتدا تا کنون نگاه کنيد خواهيد ديد که در تمامی رسم‌الخط ‌های مصاحف حتی آن‌هايی كه شامل اختلاف قرائات می‌شوند، عبارت «بسم‌الله الرحمن‌الرحيم» در ابتدای همه سوره‌ها به غير از سوره توبه ، نوشته شده است.

وی افزود: خداوند درسوره مباركه « نمل» و در داستان حضرت سليمان و بلقيس، به صورت عملي به همه ما می‌آموزد كه اين روش الهي وسنت انبياء عليهم‌السلام  است كه هر نوشته‌ای را با نام خداوند بخشنده مهربان آغاز‌كنند.

وي در ادامه اظهاركرد: امام صادق(ع) دررواياتی فرموده‌اند:« بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم، با عظمت‌ترين آيه قرآن است»؛ هم‌چنين فرموده‌اند:« خداوند لعنت كند كسانی را كه با عظمت‌ترين آيه قرآن را از آن حذف کردند.»

 رضا نباتی:

امام صادق(ع)در رواياتی فرموده‌اند:

 « بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم»

باعظمت‌ترين آيه قرآن است. 

رضا نباتی تصريح‌كرد: كليه قراء سبعه،

 گفتن « بسم‌الله الرحمن ‌الرحيم » در ابتدای همه سوره‌های قرآن را لازم و واجب‌می‌دانند و اختلاف قرائت تنها به چهارتن از قراء آن هم در اتصال بين دو سوره پشت‌سر‌هم محدود ‌می‌شود و مورد اجماع كليه قراء سبعه نيست.

يادآوری می‌شود، علاقه‌مندان به كسب اطلاعات بيش‌تر در اين باره می‌توانند به تفاسير مختلف آيه اول سوره حمد، كتاب «تهذيب‌القرائه»، تاليف استاد ابراهيم پورفرزيب (مولايی) و كتاب « گذری بر قرآن» آقاي جعفر شيخ‌الاسلامی مراجعه‌كنند.