در باره سوره نساء بیشتر بدانیم :

توضیح سوره :

این سوره چهارمین سوره قرآن کریم است و ۱۷۶ آیه دارد . سوره نساء از نظر ترتیب نزول،بعد از  سوره ممتحنه قرار دارد . همان طور که می دانیم ترتیب کنونی سوره های قرآن مطابق با ترتیب نزول سوره ها نیست . این سوره در مدینه و پس از هجرت نازل شده است .

این سوره از نظر تعداد کلمات و حروف طولانی ترین سوره پس از سوره بقره می باشد و نظربه اینکه بحث های فراوانی در مورد احکام زنان در آن آمده ، به سوره نساء نامیده شده است .

 

محتوای سوره :

 در قسمت هایی از این سوره،مسائل و احکامی درباره ازدواج با زنان،حقوق آنها،روابط خانوادگی و حل اختلاف و مساله ارث و طلاق و  جهاد و... بیان شده است. از آیه ۱۳۶ به بعد تشریح روحیات منافقین است . به طور کلی بحث های مختلف این سوره عبارتند از :

۱. دعوت به ایمان و عدالت و قطع رابطه دوستانه با دشمنان سرسخت .

۲. قسمتی از سرگذشت پیشینیان برای آشنایی به سرنوشت جامعه های ناسالم.

۳. حمایت از نیازمندان ، مانند یتیمان .

۴. قانون ارث بر اساس یک روش طبیعی و عادلانه .

۵. قوانین مربوط به ازدواج و برنامه هایی برای حفظ عفت عمومی .

۶. قوانین کلی برای حفظ اموال عمومی .

۷. معرفی دشمنان جامعه اسلامی و بیدار باش به مسلمانان در برابر آنها .

۸. حکومت اسلامی و لزوم اطاعت از رهبر چنین حکومتی .

۹. اهمیت هجرت و موارد لزوم آن .

 

 فضیلت قرائت سوره:

حضرت امیر المومنین (ع) فرمود : « هر کس سوره نساء را در هر جمعه بخواند از عذاب قبر مصون می ماند . »  (تفسیر عیاشی ج۱ ص۲۱۵)

همچنین می فرمایند : «  هر کس سوره  نساء را بخواند مثل این است  که ارث هر یک از وراث خود را صدقه داده و از شرک نجات می یابد و  در پرتو مشیت  الهی قرار می گیرد و از ستم پیشگان نجات می یابد . »

پیامبر گرامی اسلام (ص) طبق روایتی فرمود:«هر کس سوره نساء را بخواند گویا به اندازه هر مسلمانی که طبق  مفاد این سوره ارث می برد ،در راه خدا انفاق  کرده است و نیز پاداش کسی که برده ای را آزاد کرده به او می دهند . » (برگزیده تفسیر نمونه ج۱ ص۲۷۰)

 

 اثرات شفا بخش سوره : 

- هر گاه چیزی در مکانی گم شود آیه زیر را بنویسید  و با آب باران بشویید و از آن آب در آن مکان بپاشید اگر خدا خواهد آن چیز پیدا می شود . « ان الله یامرکم ان تؤدوا الامانات . . . سمیعا بصیرا » (آیه ۵۸ )

- اگر شخصی در شهری دلش  گرفته و تنگ شود و نتواند از آن محل خارج شود و به هیچ صورتی خارج شدنش میسر نشود اگر آیه« ربنا اخرجنا من هذه القریة . . . نصیرا»را بخواند وسیله ای شده و بزودی خارج می شود . (آیه ۷۵)