اطلاعات قرآنی

نقش والدين در پيشبرد برنامه‌ درسي آموزش قرآن

 حضرت علي عليه السلام :

 پدر بايد براي فرزند خود ،‌ نام خوب انتخاب کند، او را با ادب و نيکو تربيت کرده و قرآن را به او بياموزد.                                          ( نهج‌البلاغه، فبض الاسلام، حکمت 391 )

 

پدر و مادر گرامي !

-          آيا با برنامه‌ي درسي آموزش قرآن فرزندتان آشنا هستيد؟

-          آيا با وظايف اسلامی و تربيتي خود درباره آموزش قرآن او آشنايی داريد؟

-          آيا برحسن اجراي برنامه آموزش قرآن مدرسه وی نظارت داريد؟

-          آيا ازتوصيه های برنامه ريزان درس قرآن فرزندتان اطلاع داريد؟ 

  

انتظار از والدين محترم در ارتباط با درس قرآن

1-      توصيه به خواندن دقيق پيش‌گفتار کتاب درسی آموزش قرآن

2-      فرزندان عزيزمان بايد با تشويق‌ها و راهنمايي‌هاي لازم و به موقع، سادگي يادگيري قرآن را احساس کنند .از اين رو تشويق به موقع و ايجاد احساس موفقيت دراو ، دوکليد طلايی در کسب موفقيت است.

3-       شما می توانيد با تهيه يک نوار درسی آموزش قرآن ، به يادگيري کامل‌تر و زيباتر قرآن او کمک کنيد تا آنچه را در مدرسه آموخته است، در خانه تمرين کند.

4-      حفظ سوره‌هاي کتاب الزامي نيست؛ ولي اگر فرزند شما به حفظ سوره‌هاي کتاب علاقه نشان مي‌دهد، او را به انجام اين کار تشويق کنيد. اين امر زمينه‌ي مشارکت او را در مسابقات قرآن مدرسه نيز فراهم مي‌کند.

5-      در هر درس يکي از عبارات زيبا، کوتاه و حکمت آميز قرآن به نام پيام قرآني آمده است. حفظ پيام‌هاي قرآني و ترجمه‌ي آن‌ها نيز الزامي نيست ؛ ولي اگر فرزند شما به حفظ اين پيام‌ ها علاقه‌مند است. او را به اين کار تشويق کنيد تا بتواند به تدريج آن ها را سر لوحه ي زندگي خويش قرار دهد.

6-      اگر شما با روش‌هاي آموزش روخواني قرآن آشنايي داريد، از کتاب درسي پيشي نگيريد و هيچ قاعده‌اي را علاوه بر آن‌چه در کتاب آمده است به او نياموزيد. به ياري خداوند، اين آموزش در پايه‌هاي بعد با نظم خاصي پيشرفته و کامل خواهد شد.

7-      هيچ‌وقت بر کودک خود سخت نگيريد، بلکه موفقيت‌هاي او را ارج نهيد و با ملاطفت ، نرمي،‌  صبر و حوصله به او کمک کنيد تا ضعف هاي خود را جبران کند.

8-      در دوره راهنمايی فرزند شما ،علاوه برروان خوانی آيات کتاب درسی ،آموزش ترجمه برخی از عبارات قرآن را نيز مطابق آموزش کتاب ياد می گيرد

9-      در دوره دبيرستان ، درس دينی و قرآن باهم تلفيق شده است .نظارت داشته باشيد تا هردو قسمت مطابق مقدمه کتاب تدريس شود.

10-   به ياد داشته باشيد نقش شما در نظارت بر حسن اجرای آموزش درس قرآن بسيارمؤثر است.

11-   مؤلفين و کارشناسان گروه درسي قرآن دفتر برنامه ريزي و تأليف کتب درسي آماده‌ي هرگونه مشاوره و پاسخ گويي به سؤالات شما والدين عزيز مي باشد

  

 -   برای هرگونه ارتباط با برنامه ريزان آموزش قرآن در آموزش وپرورش می توانيد با صندق پستی363/15855  مکاتبه نماييد.

 

/ 0 نظر / 79 بازدید