اطلاعات قرآنی

يك استاد دانشگاه: قرآن كريم تكميل‌كننده بحث گويش شناسي است

داخلي. فرهنگي. دانشگاه آزاد. آموزش. قرآن
رئيس مركز پژوهش‌ها و فعاليت‌هاي قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به مفردات قرآن به عنوان نخستين گام در علم تفسير، گفت: قرآن كريم به نوعي تكميل‌كننده بحث گويش شناسي است.

به گزارش ايرنا، "بابك فرزانه" درنشست تخصصي قرآن كريم، در دانشگاه ازاد اسلامي مفردات قرآن را داراي شاخه‌هاي متعدد دانست و افزود: مفردات قرآن كريم عنوان نخستين گام در دانش تفسير است.

فرزانه، هدف از تدوين لغت نامه‌هاي قرآن را پاسداري از قرآن خواند و افزود: نخستين دليلي كه دانشمندان را متوجه زبان قرآن كرد، توجه به مفاهيم قرآني بود زيرا قرآن جز به استفاده از واژه‌هاي آن شناخته نخواهد شد.

وي با اشاره به سه منبع براي دريافت معاني و واژه‌هاي قرآني گفت: منبع عمومي ويژه قرآن كريم نبوده و منبع قرآني عمومي نيز به معاني تفاسير، مشتمل بر جنبه ادبي و لغوي قرآني و از منابع ويژه نيز تحت عنوان " غريب القرآن" از آن ياد شده است.

عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي اظهار داشت: عشق و علاقه دانشمندان به قرآن و بحث‌هاي قرآني موجب به وجود آمدن "غريب القران" بسياري شده و نخستين لغت نامه را كه تحت اين عنوان مي‌شناسيم، توسط "ابن عباس" تاليف شده است.

نخستين نشست تخصصي قرآن كريم، با حضور چند تن از استادان علوم قرآني و دانشجويان دانشگاه آزاد، در دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات برگزار شد.

در اين نشست، دكتر "ايزدي" عضو هيئت علمي دانشگاه امام صادق(ع) درباره نقش قرآن در پيدايش و گسترش مدارس علم نحو گفت: پيدايش علم نحو به بركت وجود قرآن و تاثير مستقيم از قرآن كريم شكل گرفته است.

وي بااشاره به گسترش مكاتبات علم نحو در بصره، شام، كوفه، بغداد و حوزه‌هاي نحوي اندلس، تصريح كرد: يكي از مهمترين ابعاد قرآن كريم، دانش‌هاي بي‌پايان اين كتاب آسماني است كه مي‌توان از جمله آن به آيات متعدد قرآن در زمينه‌هاي هدايت گري و انسان‌سازي اشاره كرد.

ايزدي با بيان اين كه قرآن كريم موسس برخي از علوم بوده كه از آن به علوم قرآن تعبير مي‌شود، افزود: قرآن تاثير شگرفي در پيدايش علوم ادبي و عربي داشته و عربي بودن قرآن در جهان اسلام موضوعيت دارد كه در آيات متعدد اين كتاب آسماني نيز به آن اشاره شده است.

درادامه اين نشست، دكتر "تقويان" عضو هيئت علمي دانشگاه امام صادق(ع) نيز به مباحثي درباره تاثير قرآن كريم در پيدايش و گسترش علم بلاغت پرداخت و اظهار داشت: علم بلاغت مشتمل بر سه علم معاني، بيان و بديع است و آنچه از اين علم امروزه به دست ما رسيده، سه علم مشخص بوده كه از آن به علوم بلاغت تعبير مي‌شود.

وي با بيان اين كه علم بلاغت ايجاد و شكوفايي خود را مديون قرآن كريم مي‌داند، افزود: علم بيان، علم آشنايي باانواع روش‌هاي بياني براي تاثيرگذاري بر مخاطب، علم معاني كالبد و جسم كلام و علم بديع نيز، علوم آرايش‌هاي زباني و معاني كلام است.

تقويان گفت: پديده بلاغت در دوره پيش از اسلام با توجه به شواهد تاريخي وجود داشته و منظور از پيدايش علوم بلاغت شناسايي و تنظيم علم بلاغت به عنوان يك علم مدون است.

وي با اشاره به سه نظريه اعجاز در لفظ قرآن، اعجاز در هماهنگي حروف و كلمات و اعجاز نظم قرآني، افزود: نظمي بي‌سابقه و بديع در قرآن موجود است كه در متون قبل از اسلام ديده نمي‌شود و رويكرد مسلمانان به اعجاز قرآن يكي از عوامل موثر در تدوين علم بلاغت است.

دكتر "پاكتچي" عضو ديگر هيئت علمي دانشگاه امام صادق (ع) نيز در اين نشست، به بحث درباره تاثير قرآن درمطالعات گويش شناسي عربي پرداخت و گفت:
معني لغوي پيش شناسي، شناخت دانش زبان شناسي است.

ارسال خبر: ۱۱:۴۸ ‪چهارشنبه، ۳۰ خرداد ۱۳۸۶‬ نسخه قابل چاپ

/ 0 نظر / 43 بازدید